W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

15 października – Dzień Walki z Rakiem Piersi

15.10.2021

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Rak piersi to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (na przykład: płuc, wątroby, kości i mózgu).

Dzień Walki z Rakiem Piersi, różowa wstążka na jednolitym tle.

Dane statystyczne

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2018 r. zachorowania na nowotwory piersi stwierdzono u 18.869 kobiet (w województwie lubuskim u 408 kobiet). W tym samym roku z powodu  nowotworów złośliwych piersi zmarły 6.895 kobiety w kraju (w województwie lubuskim 186 kobiet).

Czynniki ryzyka

Przyczyny większości przypadków raka piersi nie są możliwe do ustalenia. Czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania są między innymi: wiek, rodzinne występowanie raka piersi, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku, menopauza w późnym wieku, późny pierwszy poród, długotrwała hormonalna terapia zastępcza, mutacja genów.

Objawy niepokojące, które należy skonsultować z lekarzem, to:

  • zmieniony kształt i wielkość piersi,
  • wyczuwalny guzek lub zgrubienie w piersi lub pod pachą,
  • na skórze piersi występują zmarszczenia, wciągnięcia, zmiana koloru,
  • brodawka jest wciągnięta, zaczerwieniona lub ma owrzodzenie,
  • z brodawki wydobywa się wydzielina.

Ograniczanie ryzyka wystąpienia raka piersi

W ograniczaniu ryzyka wystąpienia raka piersi duże znaczenie ma zachowanie zdrowego stylu życia. Więcej informacji na temat obniżania ryzyka zachorowania na nowotwory znajdziesz na stronie Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem w broszurze "12 sposobów na zdrowie".

Program profilaktyki raka piersi

Program profilaktyki raka piersi realizowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia w województwie lubuskim.

Program adresowany jest do kobiet, które:

  • są w wieku 50-69 lat,
  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi w ubiegłym roku pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach, nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi.

Gdzie można wykonać mammografię

W województwie lubuskim mammografię można wykonać w:

  1. NZOZ Panoramix, Gorzów Wlkp., ul. Piłsudskiego 47, tel. 95 781 47 00, 729 42 80
  2. New Medical Sp. z o.o., Gorzów Wlkp., ul. Chemiczna 12, tel. 95 735 74 00, 531 357 400
  3. NSZOZ „Diagnostyk” Leszek Szyiński, Wojciech Kwiecień, Zielona Góra, ul. Wazów 42, tel. 68 452 77 94; ul. Wandy 27, tel. 68 452 78 07
  4. 105. Kresowy Szpital Wojskowy, Żary, ul. Domańskiego 2, tel. 68 470 79 01

 

Na mammografię można się także zgłosić do jednego z mammobusów:

Trasa mammobusu dostępna jest na stronie Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Trasy mammobusów.

Pamiętaj o SAMOBADANIU!

Samobadanie piersi jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego, tak zwanej palpacji.

Samodzielne badanie piersi wykonuj systematycznie, najlepiej w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, to jest 2-3 dni po miesiączce, by wykluczyć nadwrażliwość brodawek i bolesność piersi, a w przypadku kobiet niemiesiączkujących raz w miesiącu.

  • Ulotka profilaktyczna Ministerstwa Zdrowia - Planuję długie życie

Materiały

Krajowy Rejestr Nowotworów
Ministerstwo Zdrowia
Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia
Europejski Kodeks Walki z Rakiem
Polska Unia Onkologii
Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia - Trasy mammobusów
Ulotka profilaktyczna Ministerstwa Zdrowia - Planuję długie życie
{"register":{"columns":[]}}