17 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
17.11.2022
Każdego roku Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada w trzeci czwartek listopada. Obchody tego Dnia zwracają uwagę nie tylko na szkodliwość palenia tytoniu, ale także zachęcają palaczy do podjęcia decyzji mających na celu wyzwolenie się z uzależnienia, jakim jest nikotynizm. Używanie tytoniu jest groźne dla każdego, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy edukacji.
Dym nikotynowy
Dym nikotynowy zawiera ponad 7 tysięcy substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze! Palący papierosy wdycha smołę, radioaktywny polon, nikiel, cyjanowodór, formaldehyd, amoniak oraz tlenek węgla, który tworząc z hemoglobiną kompleks zwany karboksyhemoglobiną sprawia, że krew staje się gorzej natleniona. Substancje rakotwórcze z dymu papierosowego mogą inicjować proces nowotworowy.
Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując choroby:
- układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc - POChP, zapalenie oskrzeli i płuc);
- układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, tętniaka aorty);
- przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy);
- inne: osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie.
Rzucanie palenia
Rzucenie palenia tytoniu to skomplikowany proces, który składa się z wielu etapów, czasami wymagających powtórzeń. Niektórzy przestają palić pod wpływem chwili, inni potrzebują głębokiego namysłu, długich przygotowań, specjalnych okoliczności, czy pomocy lekarza.
Pamiętaj rzucając palenie zyskujesz:
- już po kilku godzinach unormuje się ciśnienie krwi oraz ilość tlenu w organizmie,
- po 24 godzinach znacznie spada ryzyko zawału sercu,
- po kilku dniach poprawi się smak i węch,
- do 9 miesięcy zajmie regeneracja układu oddechowego, w tym osłabienie kaszlu,
- po 5 latach ryzyko raka płuca spadnie o 50 procent,
- po 10 latach ryzyko choroby niedokrwiennej będzie takie samo jak u osób niepalących.
Pomoc w rzuceniu palenia można uzyskać:
- Dzwoniąc do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 801 108 108 lub 22 211 80 15. Pracujący tam konsultanci pomogą opracować plan rzucenia palenia i będą wspierać na wszystkich jego etapach. Poradnictwo jest nieodpłatne!
- Osoby palące tytoń, które chcą rozstać się z uzależnieniem mogą skorzystać z programu profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP), który realizowany jest przez Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze.
- Program adresowany jest do osób powyżej 18 roku życia, które palą papierosy. Celem programu jest zmniejszenie zachorowalności na schorzenia odtytoniowe, poprawa świadomości w zakresie szkodliwości palenia oraz metod zapobiegania i leczenia uzależnienia od tytoniu oraz poprawa dostępności do specjalistycznego leczenia uzależnienia od tytoniu, w szczególności dla osób obciążonych chorobami układu krążenia, układu oddechowego i nowotworowymi, a w konsekwencji zmniejszenie kosztów leczenia chorób odtytoniowych.
Badania w kierunku POChP wykonać można w Niepublicznym ZOZ KOLMED, Międzyrzecz, ul. Chopina 18, telefon 95 742 04 38 - Informacje jak rzucić palenie, można uzyskać także na stronie: Jak rzucić palenie (link poniżej).
Pamiętaj!
Nie ma bezpiecznej liczby papierosów. Ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową jest powiązane głównie z czasem uzależnienia, a nie liczbą wypalanych papierosów.
Nie zwlekaj dłużej, rzuć palenie już teraz!
Materiały
Ulotka profilaktycznaPortal jak rzucić palenie
Planuję długie życie
Krajowy Rejestr Nowotworów
Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze
Światowa Organizacja Zdrowia