22-28 stycznia - Europejski Tydzień Profilatyki Raka Szyjki Macicy
25.01.2024
Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej stwierdzanych nowotworów u kobiet. Obchody Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy zwracają uwagę na ogromny problem w naszym społeczeństwie, jakim jest duża liczba zachorowań na raka szyjki macicy wśród młodych kobiet oraz niski poziom wiedzy na temat tej choroby.
Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy jest wywoływany przez onkogenne wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV). Infekcja HPV przytrafia się niemal każdemu, kto prowadzi życie seksualne, jednak w większości przypadków układ odpornościowy potrafi ją zwalczyć i do rozwoju procesu nowotworowego nie dochodzi.
Czynniki ryzyka raka szyjki macicy:
- przewlekłe zakażenie onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego,
- wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego,
- wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych,
- duża liczba partnerów płciowych,
- duża liczba porodów,
- wieloletnie palenie papierosów,
- niski status socjoekonomiczny i gorszy dostęp do opieki medycznej.
Pamiętaj!
Rak szyjki macicy jest bardzo podstępny i w pierwszym okresie przebiega bez niepokojących objawów. Choroba rozwija się często bezobjawowo, więc u wielu pacjentek wykrywana jest w fazie zaawansowanej i trudnej do wyleczenia. Jego rozpoznanie jest możliwe tylko dzięki cytologii, która pozwala na wykrycie raka szyjki macicy na wczesnym etapie choroby.
CYTOLOGIA! Regularnie wykonywane proste, bezbolesne i bezpłatne badanie komórek z szyjki macicy pozwala uniknąć dramatu.
Badanie cytologiczne pozwala wcześnie wykryć zmiany przednowotworowe lub raka w szyjce macicy na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Wówczas leczenie jest mniej uciążliwe i daje bardzo dobre efekty, dlatego bardzo ważne jest badanie cytologiczne, na które powinny zgłaszać się kobiety, w tym także żyjące w trwałym monogamicznym związku lub od dawna samotne.
Program profilaktyki raka szyjki macicy realizowany przez NFZ w województwie lubuskim
Program adresowany jest do kobiet, które:
- są w wieku 25-64 lat,
- nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu profilaktycznego w ciągu ostatnich 3 lat.
Kobiety obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV - typem wysokiego ryzyka) - mogą korzystać z cytologii w ramach programu co 12 miesięcy.
Wykaz podmiotów wykonujących badanie cytologiczne w ramach programu dostępny jest na stronie Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (link poniżej)
Szczepienia przeciw HPV
Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na rok 2024 szczepienie przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) jest zalecane osobom od ukończenia 9. roku życia w celu uodpornienia przeciw chorobom wywołanym przez określone typy wirusa HPV, w tym jako zalecane szczepienie ochronne, dla którego zakup szczepionek został objęty finansowaniem ministra zdrowia szczególnie zalecane:
- dziewczętom po ukończeniu 11. roku życia,
- chłopcom po ukończeniu 11. roku życia
- do ukończenia 14. roku życia, w schemacie dwudawkowym.
Więcej informacji dotyczących szczepień dostępnych jest na stronie: Szczepienia info Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy
Materiały
Wykaz podmiotów wykonujących badanie cytologiczne w ramach programuKrajowy Rejestr Nowotworów
Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze
Szczepienia info Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy
Szczepienia info Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy
Programem Szczepień Ochronnych na rok 2024