26 czerwca - Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii
26.06.2021
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii został ustanowiony w 1987 r. przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, aby wzmocnić międzynarodową współpracę na rzecz zwalczania i zapobiegania narkomanii. Zjawisko narkomanii jest problemem dotykającym ludzi na całym świecie. Święto jest również okazją do pokazania osobom uzależnionym, że mają szansę na powrót do życia społecznego bez narkotyków.
Tematem Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii w 2021 r. jest: „Dziel się faktami na temat narkotyków, ratuj życie”.
Narkotyk, substancja psychoaktywna, środek odurzający, używka – to określenia o podobnym znaczeniu stosowane wymiennie w języku potocznym. W medycynie, psychologii aktualnie obowiązującym nazewnictwem jest substancja psychoaktywna.
Narkotyki charakteryzują się możliwością wywoływania stanu przyzwyczajenia, a nawet przymusu ich dalszego stosowania. Sięganie po narkotyki, nawet w sposób okazjonalny, wiąże się z poważnym ryzykiem zdrowotnym. Ryzyko uzależnienia dotyczy wszystkich narkotyków.
Pamiętaj!
Substancje psychoaktywne:
- wpływają negatywnie na centralny układ nerwowy,
- przyjmowane są w celu doznania przyjemności, zmiany świadomości, uzyskania określonego nastroju, przeżycia ekstremalnych doznań,
- wpływają na organizm człowieka powodując w różnym stopniu zmiany psychiczne (np. euforię, zmieniony odbiór rzeczywistości, iluzje, omamy, zaburzenia pamięci) oraz fizyczne (np. wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie tętna, pobudzenie),
- przewlekle przyjmowane mogą prowadzić do uzależnienia, które często nazywane też jest narkomanią czy toksykomanią,
- mają pochodzenie naturalne lub syntetyczne.
Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii prowadzi działalność zapobiegawczą w obszarze przeciwdziałania narkomanii. Upowszechnia na poziomie ogólnopolskim programy o potwierdzonej skuteczności – programy wczesnej interwencji, programy profilaktyczne i terapeutyczne. Wspiera ponadto działania organizacji pozarządowych kierowane do grup zagrożonych narkomanią i ich rodzin, osób używających narkotyków w sposób szkodliwy i osób uzależnionych.
Telefony Zaufania
- Narkomania:
800 199 990
czynny codziennie
w godz. 16-21.
- Uzależnienia behawioralne
801 889 880
czynny codziennie
w godz. 17-22.
Więcej informacji można uzyskać:
• na stronie prowadzonej przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii: w zakresie dopalaczy- http://dopalaczeinfo.pl/,
• Antynarkotykowy Poradnik Internetowy: http://www.narkomania.org.pl/
• Informator na temat placówek udzielających pomocy osobom z problemem narkotykowym dostępny jest na stronie: http://www.kbpn.gov.pl/portal
Na terenie województwa lubuskiego osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych mogą uzyskać pomoc specjalistyczna w oddziałach szpitalnych oraz poradniach specjalistycznych (psychiatrycznych, odwykowych, leczenia uzależnień).
Źródło:
Organizacja Narodów Zjednoczonych Biuro ds. Narkotyków i Przestępczości -
Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii