W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

26 stycznia - Ogólnopolski Dzień Transplantacji

26.01.2023

Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest od 2005 r. w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce (w 1966 r.), który został przeprowadzony w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Celem tego dnia jest upowszechnienie idei transplantacji w społeczeństwie, a także podnoszenie świadomości społecznej w obszarze transplantacji.

Czerwone serce trzymane palcami dłoni na białym tle

O przeszczepie narządów

Przeszczepianie narządów jest metodą ratowania życia osoby chorej, która potrzebuje zdrowego narządu, aby żyć. Jest najskuteczniejszą i najczęściej jedyną metodą leczenia schyłkowej niewydolności narządów. Metoda ta polega na wszczepieniu biorcy narządu lub tkanek pochodzących od innego człowieka. Niektóre narządy (nerka, segment wątroby) lub tkanki (szpik kostny) można pobierać od osób żywych pod warunkiem, że dawca wyrazi na to zgodę, a jego życie nie będzie narażone na  niebezpieczeństwo.

Dane statystyczne

Według danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” w  Polsce na koniec 2022 r. na różnego rodzaju przeszczepienia oczekiwało 5 093 chorych (1 856 osób oczekiwało na przeszczepienie narządu unaczynionego, 3 237 na przeszczepienie tkanek oka).
W  Polsce w 2022 r. dokonano 1 402 przeszczepień od zmarłych dawców, w tym 784 przeszczepienia nerek, 334 wątroby, 173 serca, 18 trzustki i 93 płuc. Przeprowadzono również 73 przeszczepienia nerki oraz 28 przeszczepień części wątroby od żywych dawców.

Jak zostać dawcą?

Według polskiego prawa każda osoba zmarła może być potencjalnym dawcą tkanek i narządów do przeszczepu, jeżeli za życia nie zgłosiła sprzeciwu do Centralnego Rejestru Sprzeciwów.
Niezależnie od przepisów prawnych wiele osób pragnie świadomie, za życia, wyrazić chęć niesienia pomocy chorym potrzebującym przeszczepów. Oświadczenie woli ma charakter jedynie informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować! Wypełnione oświadczenie woli należy nosić razem z dokumentami osobistymi (dowodem osobistym, prawem jazdy), a o swojej decyzji należy poinformować swoich bliskich.
Oświadczenie woli dostępne jest na stronie internetowej Poltransplant

Centralny Rejestr Sprzeciwów

Osoby, które nie zgadzają się na oddanie  po śmierci narządów do transplantacji, powinny to zgłosić w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów wprowadzonym przez Poltransplant (można to zrobić osobiście, listownie lub przez formularz na stronie internetowej).

PAMIĘTAJ!

Przeszczepianie narządów jest skuteczną, bezpieczną i czasami jedyną metodą leczenia, a jeden dawca może ocalić życie kilku osobom, a kolejnym to życie wydłużyć.

Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące m.in. idei transplantacji, przepisów prawnych, ośrodków transplantacyjnych znajdują się na stronie internetowej Poltransplant:  www.poltransplant.org.pl

Materiały

Ulotka Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji POLTRANSPLANT
Oświadczenie woli
Centralny Rejestr Sprzeciwów
Formularz sprzeciwu
Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant”
{"register":{"columns":[]}}