31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu
31.05.2023
Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu, który ma na celu informowanie opinii publicznej o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych, działaniach Światowej Organizacji Zdrowia w walce z epidemią tytoniową oraz o tym, jak ludzie na całym świecie mogą domagać się prawa do zdrowia oraz ochrony przyszłych pokoleń. Tegorocznym hasłem obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu, jest: "Potrzebujemy jedzenia, nie tytoniu". Kampania w 2023 roku koncentruje się wokół konsekwencji uprawy tytoniu dla zdrowia rolników, planety i wszystkich ludzi oraz kryzysu żywnościowego.
Kluczowe przesłania kampanii Światowej Organizacji Zdrowia
Uprawa i produkcja tytoniu pogłębia brak bezpieczeństwa żywnościowego.
Narastający kryzys żywnościowy jest napędzany przez konflikty i wojny, wstrząsy klimatyczne oraz gospodarcze i społeczne skutki pandemii COVID-19.
- Każdego roku na całym świecie pod uprawę tytoniu przekształca się około 3,5 miliona hektarów ziemi. Uprawa tytoniu przyczynia się również do wylesiania 200 000 hektarów rocznie.
- Uprawa tytoniu wymaga intensywnych zasobów i intensywnego stosowania pestycydów i nawozów, które przyczyniają się do degradacji gleby.
- Ponieważ tytoń zmniejsza żyzność gleby, grunty wykorzystywane pod uprawę tytoniu w szerszej perspektywie, w przypadku zmiany upraw na żywnościowe, dają uboższe plony.
Dym nikotynowy
Dym nikotynowy - zawiera ponad 7 tysięcy związków chemicznych. Co najmniej 250 wśród tych substancji jest szkodliwa, a około 70 ma działanie rakotwórcze. Palący papierosy wdycha smołę, radioaktywny polon, nikiel, cyjanowodór, formaldehyd, amoniak oraz tlenek węgla, które sprawiają, że krew staje się gorzej natleniona. Substancje rakotwórcze z dymu papierosowego mogą inicjować proces nowotworowy. W efekcie powodowanych przez nie uszkodzeń DNA - komórki rosną i dzielą się bez ograniczeń. Trujące związki chemiczne gromadzone przez lata w organizmie palacza, potęgują swoje działanie stając się jeszcze bardziej szkodliwe i zwiększają tym ryzyko zachorowania na nowotwór.
Skutki zdrowotne palenia papierosów.
Palacze są szczególnie narażeni na:
- Choroby układu oddechowego – rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka wargi, raka jamy ustnej, raka krtani, raka tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę.
- Choroby układu krążenia – chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty.
- Inne choroby: raka nerki, raka pęcherza moczowego, raka przełyku, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, choroby oczu (katarakty, niedowidzenia, degenerację plamkową), impotencję, upośledzenie płodności.
Profilaktyka chorób odtytoniowych
Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP) realizowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia w województwie lubuskim:
Program adresowany jest do osób, które mają powyżej 18 lat i palą papierosy.
Celem programu jest zmniejszenie zachorowalności na schorzenia odtytoniowe, poprawa świadomości w zakresie szkodliwości palenia oraz metod zapobiegania
i leczenia uzależnienia od tytoniu oraz poprawa dostępności do specjalistycznego leczenia uzależnienia od tytoniu, w szczególności dla osób obciążonych chorobami układu krążenia, układu oddechowego i nowotworowymi, a w konsekwencji zmniejszenie kosztów leczenia chorób odtytoniowych.
W ramach programu badania przeprowadzane są w:
- Niepublicznym ZOZ KOLMED, Międzyrzecz, ulica Chopina 18, telefon 95 742 04 38
Przydatne kontakty:
- Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108
- Jak rzucić palenie? http://jakrzucicpalenie.pl/krok-1/
Materiały
Ulotka profilaktyczna NFZAkademia NFZ
Światowa Organizacja Zdrowia
Jak rzucić palenie
Krajowy Rejestr Nowotworów
Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia