W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

31 maja Światowy Dzień bez Tytoniu

31.05.2021

Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Tegorocznym hasłem obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu, ogłoszonym przez Światową Organizację Zdrowia jest: "Zobowiąż się do rzucenia palenia".

Po lewej stronie jest zakręcony słoik, w środku którego znajdują się ludzkie płuca w złym stanie. Wokół nich unosi się dym. Na dnie słoika jest popiół i kilkanaście wypalonych papierosów. Po prawej stronie widnieje napis: don't let tobacco take your breath away. Choose health not tobacco. 31 may world no tobacco day. #NoTobacco. Together let's beat tobacco. FCTC who framework convention on tobacco control secretariat. World health organization.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia tytoń powoduje każdego roku 8 milionów zgonów na świecie. Używanie tytoniu jest odpowiedzialne za 25% wszystkich zgonów z powodu raka na całym świecie. Ponad milion ludzi umiera każdego roku na skutek biernego palenia. Dzieci i młodzież używające e-papierosów przynajmniej dwukrotnie zwiększają ryzyko palenia papierosów w późniejszym życiu. Palacze są także bardziej narażeni na ciężką chorobę z powodu COVID-19 w porównaniu z osobami niepalącymi.

PAMIĘTAJ!

Dym nikotynowy zawiera ponad 7 tys. związków chemicznych. Co najmniej 250 wśród tych substancji jest szkodliwa, a ok. 70 ma działanie rakotwórcze (według danych ACS). Palący papierosy wdycha  smołę, radioaktywny polon, nikiel, cyjanowodór, formaldehyd, amoniak oraz tlenek węgla, które sprawiają, że krew staje się gorzej natleniona. Substancje rakotwórcze z dymu papierosowego mogą inicjować proces nowotworowy. W efekcie powodowanych przez nie uszkodzeń DNA  komórki rosną i dzielą się bez ograniczeń.  Trujące związki chemiczne gromadzone przez lata w organizmie palacza, potęgują swoje działanie stając się jeszcze bardziej szkodliwe i zwiększają tym ryzyko zachorowania na nowotwór.

Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Palacze są szczególnie narażeni na:

  • choroby układu oddechowego – rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka wargi, raka jamy ustnej, raka krtani, raka tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę;
  • choroby układu krążenia – chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty.
  • inne choroby: raka nerki, raka pęcherza moczowego, raka przełyku, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, choroby oczu (katarakty, niedowidzenia, degenerację plamkową), impotencję, upośledzenie płodności.

Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP) realizowany jest przez NFZ w woj. lubuskim

Program adresowany jest do osób, które mają powyżej 18 lat i palą papierosy.
Celem programu jest zmniejszenie zachorowalności na schorzenia odtytoniowe, poprawa świadomości w zakresie szkodliwości palenia oraz metod zapobiegania 
i leczenia uzależnienia od tytoniu oraz poprawa dostępności do specjalistycznego leczenia uzależnienia od tytoniu w szczególności dla osób obciążonych chorobami układu krążenia, układu oddechowego i nowotworowymi, a w konsekwencji zmniejszenie kosztów leczenia chorób odtytoniowych.
W ramach programu badania przeprowadzane są w Niepublicznym ZOZ KOLMED, Międzyrzecz,  ul. Chopina 18, tel. 95 742 04 38.
 

Przydatne kontakty:

Źródło:

{"register":{"columns":[]}}