W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

39. rocznica Gorzowskiego Sierpnia

31.08.2021

W 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych odbyły się oficjalne obchody 39. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia 1982 roku. 31 sierpnia 1982 roku w Gorzowie Wielkopolskim miała miejsce największa demonstracja polityczna w historii Ziemi Lubuskiej. W drugą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, przeciwko stanowi wojennemu demonstrowało około 5 tysięcy osób.

Wojewoda stoi z wieńcem

Uroczystości rozpoczęły się na Starym Rynku w Gorzowie Wielkopolskim., pokazem przelotu samolotów TS-11 Iskra. O godzinie 16.00 w Kościele Katedralnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz osób zasłużonych na polskiej drodze do wolności. Koncelebrował ją biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński.

Pamięć o wydarzeniach

- Dzisiaj, 39 lat po tamtych wydarzeniach chcemy chylić czoła i oddawć hołd tym, którzy wtedy walczyli o wolną Polskę. Chcemy wyrazić szacunek tym, którzy odważyli się wyjść na ulice i protestować. Pamiętamy, że wtedy odwaga była bardzo cenna i bardzo droga. Oddajmy im cześć.  - powiedział wojewoda Władysław Dajczak w czasie uroczystości.

Minister Piotr Ćwik odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości. W liście Prezydent napisał: „Wydarzenia sierpnia 1980 roku to jeden z przełomowych momentów w historii naszej Ojczyzny. Był wspaniałym triumfem wolności i solidarności, dwu ideałów tworzących rdzeń polskiego etosu narodowego i państwowego. "

Wojewoda Władysław Dajczak odczytał również list premiera Mateusza Morawieckiego do uczestników i organizatorów obchodów, w który napisał:

 „Dziś więc, gdy mija 41 lat od powstania „Solidarności”, 41 lat od momentu, który na zawsze odmienił los naszej Ojczyzny i całego świata, nie możemy zapomnieć o wydarzeniach wyrosłych z tego dziedzictwa, nie możemy zapomnieć o kolejnych kamieniach milowych na polskiej drodze do wolności. Gorzowski Sierpień jest jednym z nich.

W trakcie uroczystości, w imieniu Prezydenta RP i Premiera RP zostały wręczone odznaki i odznaczenia państwowe. Łącznie wręczono 19 odznaczeń (w tym 2 pośmiertne):

• Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski

• Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości

• Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości

• Krzyż Wolności i Solidarności

• Złote Krzyże Zasługi

Obchody uświetnił występ artystyczny młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim, która przedstawiła wydarzenia Gorzowskiego Sierpnia w liryczno-muzyczny sposób.

Na Starym Rynku odbył się uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym. Na maszt została wciągnięta biało-czerwona flaga, a uczestnicy odśpiewali hymn państwowy.  Odczytano Apel Pamięci, a dla upamiętnienia Dnia Solidarności i Wolności oddano salwę honorową.

W tym roku Lubuski Urząd Wojewódzki zorganizował Konkurs „Gorzowski Fenomen 31.08.1982”. W czasie uroczystości laureaci otrzymali nagrody i upominki. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod Białym Krzyżem Solidarności.

Przygotowania do 40. obchodów

Już po raz 3 w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się oficjalne obchody Gorzowskiego Sierpnia. To efekt inicjatywy podjętej przez Wojewodę Lubuskiego, której zadaniem jest wpisanie ich na stałe w tożsamość miasta i województwa. Głównym celem jest stworzenie miejsca do godnego świętowania i postawienie pomnika do czasu okrągłej, 40. rocznicy.

W czasie briefingu prasowego przed uroczystościami Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki wraz z dyrektorem IPN Szczecin Pawłem Skubiszem Poinformowali o ogłoszeniu konkursu na projekt instalacji upamiętniającej Gorzowski Sierpień. Zostanie ona odsłonięta w czasie przyszłorocznych obchodów.

Materiały

Spot promocyjny #Gorzów82

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}