4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem
03.02.2022
Światowy Dzień Walki z Rakiem na całym świecie obchodzony jest 4 lutego. Ten dzień jest formą wyrażenia solidarności i wsparcia dla osób zmagających się z chorobą nowotworową. Choroby nowotworowe to problem globalny, a obchody mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat profilaktyki oraz sposobów walki z chorobami nowotworowymi, bowiem głównym powodem dużej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. Badania profilaktyczne pozwalają wcześnie wykryć nowotwór i dają pacjentom szansę na wyleczenie. Skuteczna terapia zależy przede wszystkim od tego, jak wcześnie uda się wykryć nowotwór złośliwy i rozpocząć leczenie.
Dane statystyczne
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2019 r. odnotowano w Polsce niemal 171,2 tys. nowych zachorowań na nowotwory i 100,3 tys. zgonów spowodowanych tymi schorzeniami. Nowotwory złośliwe stanowią drugą, po chorobach układu krążenia, przyczynę zgonów w Polsce powodując w 2019 r. 25,7% zgonów mężczyzn i 23,2% zgonów kobiet. Stanowią one istotny problem zdrowotny przede wszystkim u osób w młodym i średnim wieku (25-64 lat). Zjawisko to jest szczególnie widoczne w populacji kobiet, w której od kilku lat nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia, stanowiąc 31,7% zgonów młodych i 46,8% zgonów kobiet w średnim wieku. Najczęstszym nowotworem mężczyzn jest nowotwór gruczołu krokowego, płuc, jelita grubego (okrężnica i odbytnica). Natomiast w populacji kobiet wiodącymi umiejscowieniami nowotworów jest: pierś, płuco, trzon macicy i jelito grube (kątnica, okrężnica i odbytnica).
O chorobie nowotworowej
Rak to choroba, w której komórki rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy, które mogą się rozsiać do różnych organów. Rak jest najczęściej diagnozowany u osób w średnim i starszym wieku. Jednak do zmian w komórkach, które prowadzą do nowotworu, dochodzi znacznie wcześniej. Dlatego już w młodości można mieć wpływ na to, czy choroba się rozwinie. Wszystkie nowotwory powstają wskutek mutacji, czyli zmian DNA w komórkach ciała.
Jak obniżyć ryzyko zachorowania?
Ryzyko zachorowania na raka można w znaczący sposób obniżyć poprzez wprowadzenie zdrowych zachowań, które zostały określone w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem, tj.:
- Nie pal, nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
- Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego.
- Utrzymuj prawidłową masę ciała.
- Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu.
- Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia.
- Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie.
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
- Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy.
- Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu.
- Zdrowie kobiet: karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory – jeśli możesz, karm piersią.
- Zadbaj o to, aby Twoje dziecko zostało zaszczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B- WZWB (dotyczy noworodków), wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV.
- Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (kobiety i mężczyźni), raka piersi (kobiety), raka szyjki macicy (kobiety).
Więcej informacji dot. zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem znajduje się w broszurze „12 sposobów na zdrowie”.
Bezpłatne badania profilaktyczne
Ważnym elementem w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka. Wykonywanie badań profilaktycznych to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie raka. Bezpłatne badania profilaktyczne realizowane w ramach NFZ na terenie województwa lubuskiego, to m. in.:
• Program profilaktyki raka szyjki macicy,
• Program profilaktyki raka piersi,
• Program profilaktyki chorób odtytoniowych.
Więcej informacji:
- Strona internetowa Planuję długie życie
- Bezpłatna Infolinia Polskiej Unii Onkologii – numer: 800 493 494
Chcesz dowiedzieć się jak zapobiegać nowotworom? Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest chory na raka? Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! Od poniedziałku do czwartku w godzinach: 16.00 - 19.00 na Twoje pytania odpowiedzą jedni z najlepszych lekarzy onkologów w kraju.
Materiały
Broszura „12 sposobów na zdrowie”Program profilaktyki raka szyjki macicy
Program profilaktyki raka piersi
Program profilaktyki chorób odtytoniowych
Planuję długie życie
Krajowy Rejestr Nowotworów
Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia
Polska Unia Onkologii