W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

73. rocznica śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego

25.05.2021

25 maja br. przypada 73. rocznica śmierci rot. Witolda Pileckiego. Pod Lubuskim Urzędem Wojewódzkim odbędzie się specjalna akcja krwiodawstwa. O godzinie 21:30 Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak złoży kwiaty pod pomnikiem Rotmistrza w Gorzowie Wielkopolskim.

Wojewoda z dyrektorem IPN i harcerzami, którzy trzymają znicze

25 maja 1948 r. o godz. 21.30 Witold Pilecki został zamordowany strzałem w tył głowy. Był żołnierzem niezłomnym, ostatnim ułanem Rzeczypospolitej, „ochotnikiem do Auschwitz”, jednym z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Jest symbolem Polski, która – w wyniku działań okupacyjnych sowieckiej Rosji i hitlerowskich Niemiec – została bezpowrotnie utracona.

Proces Witolda Pileckiego i jego towarzyszy rozpoczął się 3 marca 1948 r. w siedzibie warszawskiego Rejonowego Sądu Wojewódzkiego przy ul. Nowowiejskiej. 15 marca 1948 r. ogłoszono wyrok: W. Pilecki, M. Szelągowska i T. Płużański zostali skazani na karę śmierci. 25 maja 1948 r. o godz. 21.30 rozstrzelano Witolda Pileckiego, a ciało potajemnie pogrzebano prawdopodobnie na tzw. „Łączce” dziś kwatera „Ł” cmentarza Powązkowskiego.

Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił Rotmistrza i jego towarzyszy, ukazał niesprawiedliwy charakter wydanych wyroków, uwypuklił patriotyczną postawę skazanych w tym procesie. W lipcu 2006 r. Lech Kaczyński Prezydent RP  w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Akcja Krwiodawstwa

W rocznicę śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego, Wojewoda Lubuski zorganizował akcję krwiodawstwa. Łącznie  zgłosiło się do niej 40 osób, a 33 z nich oddały krew. W kilka godzin udało się zebrać prawie 15 litrów krwi. Wojewoda z komendantem Wojewódzkim Policji

- Mamy sygnały ze szpitali i Regionalnych Centrów Krwiodawstwa, że krwi brakuje. Zazwyczaj akcję zbiórki organizowaliśmy 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku musieliśmy ją przełożyć z uwagi na trzecią falę pandemii, dlatego też postanowiłem, by zorganizować ją w rocznicę śmierci Rotmistrza Pileckiego – mówił wojewoda w czasie konferencji prasowej rozpoczynającej zbiórkę.

Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią wszyscy chętni krwiodawcy zgłosili wcześniej chęć oddania krwi. Jej zbiórkę obsługuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze.

W akcję włączyli się nie tylko pracownicy Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego i okolicznych instytucji, ale również funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z zastępcą komendanta wojewódzkiego Lesławem Glińskim i Komendant Wojewódzki Policji Jarosław Pasterski.

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Rotmistrza

O godzinie 21:30 wojewoda Władysław Dajczak wraz z zaproszonymi delegacjami, na znak pamięci, złożył kwiaty pod pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego.

- Był człowiekiem niezwykłych cnót, bohaterem oddanym sprawom Polski. Nam pozostaje do wykonania jedno zadanie. Odnalezienie doczesnych szczątków rotmistrza Pileckiego i zorganizowanie pogrzebu na jaki zasługuje jako nasz współczesny bohater – powiedział po uroczystości wojewoda Władysław Dajczak.

Wśród delegacji znaleźli się poseł Elżbieta Płonka, dyrektor IPN Szczecin Paweł Skubisz, przedstawiciele europoseł Elżbiety Rafalskiej, przedstawiciele służb mundurowych i wojska, delegacja miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Uroczyste odsłonięcie pomnika płk. Witolda Pileckiego odbyło się 17 września 2018 roku. Widnieje na nim napis „Dobrowolny więzień Auschwitz, uczestnik wojny z Bolszewikami, żołnierz walczący z okupacją niemiecką i sowiecką, zamordowany przez komunistów, uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi II Wojny Światowej”.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}