73. rocznica śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego
25.05.2021
25 maja br. przypada 73. rocznica śmierci rot. Witolda Pileckiego. Pod Lubuskim Urzędem Wojewódzkim odbędzie się specjalna akcja krwiodawstwa. O godzinie 21:30 Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak złoży kwiaty pod pomnikiem Rotmistrza w Gorzowie Wielkopolskim.
25 maja 1948 r. o godz. 21.30 Witold Pilecki został zamordowany strzałem w tył głowy. Był żołnierzem niezłomnym, ostatnim ułanem Rzeczypospolitej, „ochotnikiem do Auschwitz”, jednym z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Jest symbolem Polski, która – w wyniku działań okupacyjnych sowieckiej Rosji i hitlerowskich Niemiec – została bezpowrotnie utracona.
Proces Witolda Pileckiego i jego towarzyszy rozpoczął się 3 marca 1948 r. w siedzibie warszawskiego Rejonowego Sądu Wojewódzkiego przy ul. Nowowiejskiej. 15 marca 1948 r. ogłoszono wyrok: W. Pilecki, M. Szelągowska i T. Płużański zostali skazani na karę śmierci. 25 maja 1948 r. o godz. 21.30 rozstrzelano Witolda Pileckiego, a ciało potajemnie pogrzebano prawdopodobnie na tzw. „Łączce” dziś kwatera „Ł” cmentarza Powązkowskiego.
Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił Rotmistrza i jego towarzyszy, ukazał niesprawiedliwy charakter wydanych wyroków, uwypuklił patriotyczną postawę skazanych w tym procesie. W lipcu 2006 r. Lech Kaczyński Prezydent RP w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.
Akcja Krwiodawstwa
W rocznicę śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego, Wojewoda Lubuski zorganizował akcję krwiodawstwa. Łącznie zgłosiło się do niej 40 osób, a 33 z nich oddały krew. W kilka godzin udało się zebrać prawie 15 litrów krwi.
- Mamy sygnały ze szpitali i Regionalnych Centrów Krwiodawstwa, że krwi brakuje. Zazwyczaj akcję zbiórki organizowaliśmy 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku musieliśmy ją przełożyć z uwagi na trzecią falę pandemii, dlatego też postanowiłem, by zorganizować ją w rocznicę śmierci Rotmistrza Pileckiego – mówił wojewoda w czasie konferencji prasowej rozpoczynającej zbiórkę.
Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią wszyscy chętni krwiodawcy zgłosili wcześniej chęć oddania krwi. Jej zbiórkę obsługuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze.
W akcję włączyli się nie tylko pracownicy Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego i okolicznych instytucji, ale również funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z zastępcą komendanta wojewódzkiego Lesławem Glińskim i Komendant Wojewódzki Policji Jarosław Pasterski.
Złożenie kwiatów pod pomnikiem Rotmistrza
O godzinie 21:30 wojewoda Władysław Dajczak wraz z zaproszonymi delegacjami, na znak pamięci, złożył kwiaty pod pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego.
- Był człowiekiem niezwykłych cnót, bohaterem oddanym sprawom Polski. Nam pozostaje do wykonania jedno zadanie. Odnalezienie doczesnych szczątków rotmistrza Pileckiego i zorganizowanie pogrzebu na jaki zasługuje jako nasz współczesny bohater – powiedział po uroczystości wojewoda Władysław Dajczak.
Wśród delegacji znaleźli się poseł Elżbieta Płonka, dyrektor IPN Szczecin Paweł Skubisz, przedstawiciele europoseł Elżbiety Rafalskiej, przedstawiciele służb mundurowych i wojska, delegacja miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
Uroczyste odsłonięcie pomnika płk. Witolda Pileckiego odbyło się 17 września 2018 roku. Widnieje na nim napis „Dobrowolny więzień Auschwitz, uczestnik wojny z Bolszewikami, żołnierz walczący z okupacją niemiecką i sowiecką, zamordowany przez komunistów, uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi II Wojny Światowej”.