74. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego
25.05.2022
Witold Pilecki był żołnierzem niezłomnym, ostatnim ułanem Rzeczypospolitej, „ochotnikiem do Auschwitz”, jak również jednym z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Jest symbolem Polski, która – w wyniku działań okupacyjnych sowieckiej Rosji i hitlerowskich Niemiec – została utracona.
Na znak pamięci o godzinie 21:30 wicewojewoda lubuska Olimpia Tomczyk-Iwko wraz z zaproszonymi delegacjami złożyła kwiaty oraz zapaliła znicze pod gorzowskim pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego.
- Cieszę się, że tak licznie zgromadziliśmy się w 74. rocznicę męczeńskiej śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Komuniści zamordowali rotmistrza. Musimy o tym pamiętać, pamiętać o naszej historii. Ważne też, żeby nasze dzieci ją znały, bo każdy naród bez historii jest jak liść rzucony na wietrze – podkreślała podczas uroczystości wicewojewoda.
Wśród delegacji, które złożyły kwiaty, znaleźli się: europoseł Elżbieta Rafalska, dyrektor IPN Szczecin Paweł Skubisz, przedstawiciele służb mundurowych i wojska oraz delegacja miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
Rozpoczęcie procesu Witolda Pileckiego i jego towarzyszy datuje się na 3 marca 1948 r. w siedzibie warszawskiego Rejonowego Sądu Wojewódzkiego przy ul. Nowowiejskiej. 15 marca 1948 r. ogłoszony został wyrok: Rotmistrz Pilecki oraz dwoje innych sądzonych zostali skazani na karę śmierci. Wyrok na Pileckim wykonano 25 maja 1948 r. o godz. 21.30, a ciało potajemnie pogrzebano prawdopodobnie na tzw. „Łączce” (dziś kwatera „Ł” cmentarza Powązkowskiego).
Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił Rotmistrza i jego towarzyszy. Ukazano wówczas niesprawiedliwy charakter wydanych wyroków, a także podkreślono patriotyczną postawę skazanych w tym procesie. W lipcu 2006 r. Prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.
Uroczyste odsłonięcie pomnika płk. Witolda Pileckiego odbyło się 17 września 2018 roku. Znajduje się na nim napis: „Dobrowolny więzień Auschwitz, uczestnik wojny z bolszewikami, żołnierz walczący z okupacją niemiecką i sowiecką, zamordowany przez komunistów, uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi II Wojny Światowej”.