76. rocznica wyzwolenia KL Ravensbrück
30.04.2021
Na cmentarzu Świętokrzyskim w Gorzowie Wielkopolskim, przy pomniku Więźniarek z Ravensbrück, wojewoda lubuski Władysław Dajczak upamiętnił 76. rocznicę wyzwolenia obozu KL Ravensbrück.
Siedemdziesiąt sześć lat temu, dobiegła końca gehenna więźniarek i więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Wojewoda lubuski Władysław Dajczak złożył kwiaty pod pomnikiem Więźniarek z Ravensbrück, który znajduje się na cmentarzu Świętokrzyskim w Gorzowie Wielkopolskim
– Znajdujemy się w miejscu, które przypomina nam o strasznych czasach II wojny światowej, o tym co potrafił człowiek człowiekowi zgotować. Obóz w Ravensbrück był miejscem, które się określało piekłem na ziemi. Był to największy obóz koncentracyjny dla kobiet. 130 tysięcy kobiet i dzieci przeżyło tam koszmar, w tym gronie znajdowało się 40 tysięcy Polek – powiedział wojewoda Władysław Dajczak. – Dzisiaj, w 76. rocznicę wyzwolenia obozu oddajemy hołd tym wszystkim, którzy cierpieli w czasie II wojny światowej – podkreślił wojewoda.
76. rocznicę wyzwolenia obozu KL Ravensbrück, wspólnie z wojewoda lubuskim Władysławem Dajczakiem, upamiętnili prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki, dyrektor IPN Oddziału w Szczecinie dr Paweł Skubisz, doradca wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Marek Budniak.
Obóz koncentracyjny w Ravensbrück
W Ravensbrück utworzono w 1939 roku największy obóz koncentracyjny dla kobiet. Szacuje się, że w okresie do 1945 roku trafiło ich tam 132 tys. W tym gronie znajdowało się 40 tys. Polek. Ponad siedemdziesiąt z nich poddano brutalnym operacjom doświadczalnym. Więźniarki były wykorzystywane do pracy niewolniczej w obozie i w fabrykach przemysłu zbrojeniowego.
Tysiące kobiet, które pozostały w obozie, SS pędziło w kierunku północno – zachodnim w tzw. „marszach śmierci”. Trafiły tam m.in. konspiratorki z AK i uczestniczki powstania warszawskiego. W Ravensbrück więziono m.in. dr Wandę Półtawską, bliska przyjaciółka św. papieża Jana Pawła II.
W 1941 roku założono także obóz dla mężczyzn. Do końca trwania wojny trafiło do niego 20 tys więźniów, w tym ponad 6 tys. Polaków.
Obóz został wyzwolony 30 kwietnia 1945 r. W 1959 r. na jego miejscu utworzono Muzeum Pamięci Ravensbrück.
Pomnik Więźniarek z Ravensbrück na cmentarzu Świętokrzyskim
26 października 1990 r. uroczyście odsłonięto pomnik Więźniarek z Ravensbrück na cmentarzu Świętokrzyskim w Gorzowie Wielkopolskim. Jest to pomnik kryjący prochy 16 więźniów obozu w Ravensbruck, zmarłych w Gorzowie w 1945r.
Inicjatorką powstania pomnika więźniarek z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück w Gorzowie Wlkp. była Zofia Nowakowska. Pomnik stoi na grobie 16 kobiet – byłych więźniarek Ravensbruck. Zofia Nowakowska jako pierwsza odwiedzała w domach kobiety wyzwolone z obozu i jak podkreśla, pomnik symbolizuje przerwane życie. Monument wykonany jest ze sztucznego kamienia. Dwie kobiety spętane powrozami, z rozwianymi włosami gestami wołają o pomoc. Trzecia niewiasta leży u ich stóp.