W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

76. rocznica zagłady obozu w Sonennburgu

29.01.2021

Wojewoda Władysław Dajczak uczestniczył w obchodach 76. rocznicy mordu na więźniach w hitlerowskim więzieniu Sonnenburg. W nocy z 30 na 31 stycznia 1945 roku Niemcy rozstrzelali ponad 819 więźniów różnej narodowości.

Na środku kamienny pomnik w kształcie krzyża. Po jego prawej i lewej stronie stoi żołnierz. Pod pomnikiem leżą złożone wieńce i stoją zapalone znicze

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak uczestniczył w obchodach, które rozpoczęła uroczysta Msza Święta. Następnie wyznaczone delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Ofiar Obozu i Więzienia w Sonnenburgu oraz na cmentarzu jenieckim.

Wojewoda Władysław Dajczak w kilku słowach skierowanych do uczestników uroczystości odniósł się do obowiązku pamiętania o wydarzeniach z historii i płynącej z nich nauce:

- W miejscach, które upamiętniają tragiczne wydarzenia chcemy pochylać głowy i oddawać hołd wszystkim, którzy zostali zamordowani w straszliwy sposób. Te miejsca i  pamięć o wydarzeniach powinny trwać, by zawsze wołały do nas, że trzeba mądrze korzystać z wolności. By wołały do obecnych i przyszłych pokoleń, że nie wolno budować systemu, który każe nienawidzić innego człowieka, tego który myśli, lub wierzy inaczej – powiedział wojewoda. 

Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią w uroczystościach nie uczestniczyli  przedstawiciele zagranicznych delegacji, którzy rokrocznie przyjeżdżają do Słońska. Miejsce to stało się punktem pamięci odwiedzanym przez historyków oraz potomków ofiar niemieckiego terroru.

Muzeum Martyrologii w Słońsku

To instytucja, której celem jest gromadzenie zbiorów po obozie koncentracyjnym i ciężkim więzieniu, które istniało w niemieckim Sonnenburgu. Jednym z elementów muzealnej ekspozycji jest makieta zespołu więziennego, którego główne budynki nie zachowały się do naszych czasów. Ważnym kierunkiem działań jest prowadzenie zróżnicowanych form edukacyjnych, warsztatów i spotkań z udziałem młodzieży z Polski i Niemiec, a w miarę możliwości z innych krajów.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}