W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

77. rocznica zagłady więźniów z obozu Sonnenburg

28.01.2022

Wicewojewoda Lubuski Olimpia Tomczyk-Iwko wzięła udział w obchodach 77. rocznicy zagłady więźniów hitlerowskiego Obozu Sonnenburg.

Żołnierze pełniący wartę przy pomniku

Uroczystości odbyły się w Słońsku – kwiaty złożono przed pomnikiem poświęconym ofiarom II wojny światowej, a także na cmentarzu jenieckim.

 

Obóz Sonnenburg był jednym z pierwszych obozów koncentracyjnych na terenach III Rzeszy. Więziono w nim przeciwników politycznych NSDAP, w tym socjaldemokratów oraz komunistów. Na wiosnę 1934 roku obóz przekształcono na więzienie o zaostrzonym rygorze, które funkcjonowało do 1945 roku.

Więźniami byli głównie mężczyźni. Początkowo byli to Niemcy, zwykle przestępcy, ale też np. osoby, które nie chciały odbyć służby w Wehrmachcie. Później, w 1941 roku do więzienia trafili również Polacy, którzy uciekali z przymusowych robót. Natomiast w 1942 do obozu przywożono już więźniów politycznych z zachodniej części Europy (Belgów, Holendrów, Francuzów, Norwegów, Duńczyków). Więziono również między innymi Czechów, Rosjan czy Słowaków.

W obozie panowały złe warunki, co skutkowało bardzo wysoką śmiertelnością wśród osadzonych. Dokonywano w nim licznych egzekucji, również ciężko chorych osadzonych. Podczas akcji likwidacyjnej więzienia w styczniu 1945 roku naziści zamordowali ponad 800 osób.

Od 1974 roku w Słońsku istnieje Muzeum Martyrologii. Wraz z cmentarzem jenieckim stanowią miejsca pamięci o obozie w Sonnenburgu.

[informacje historyczne: Zofia Wóycicka, https://miejscapamieci.org/miejsca/slonsk-muzeum-martyrologii-sonnenburg/ (dostęp: 28.01.2022)]

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}