W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

81. rocznica masowej deportacji Polaków na Sybir

10.02.2021

Przy pomniku Ofiar Stalinizmu w Gorzowie Wlkp. upamiętniono 81. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. W imieniu Wojewody Lubuskiego hołd wszystkim poległym na Wschodzie złożył dyrektor generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Roman Sondej.

Dyrektor generalny LUW z dyrektorem biura wojewody składają wiązankę i znicz

Uroczystości rocznicowe odbyły się przy Pomniku Ofiar Stalinizmu na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wlkp. W imieniu Wojewody Lubuskiego dyrektor generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Roman Sondej w hołdzie ofiarom złożył kwiaty. Podziękował również wszystkim obecnym na uroczystości przedstawicielom starszych i młodszych pokoleń za patriotyczne świadectwo.

Obchody 81. rocznicy pierwszej sowieckiej masowej deportacji Polaków na Sybir zorganizowało Koło Związku Sybiraków wspólnie z Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wlkp.

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD

Na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji w latach 1939 - 56 zesłano prawie 2 mln Polaków. Wróciła 1/3 z nich.

W lutym 1940 roku wywieziono łącznie ok. 140 tys. polskich obywateli. Ci, którzy przeżyli transport, byli skazani na niewolniczą pracę, m.in. przy wyrębie lasów i budowie linii kolejowych. Codziennie toczyli walkę o przetrwanie w sowieckich obozach, w których - poza mrozem - więźniom dawały się we znaki głód, powodowane przez robactwo choroby, a także stosujący represje sowieccy strażnicy.

Masowe zsyłki rozpoczęte 10 lutego władze ZSRS kontynuowały w następnych miesiącach – kolejne wielkie akcje deportacyjne przeprowadzono 13 kwietnia, na przełomie czerwca i lipca oraz w maju i czerwcu 1941 roku.

 

jk
źródło: ipn.gov.pl

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}