W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka

17.09.2021

17 września przypada 82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Tego samego dnia obchodzimy Dzień Sybiraka.

fot. IPN, wkroczenie wojsk radzieckich na tereny tzw. Zachodniej Białorusi

We wrześniu 1939 r. armie Niemiec i Związku Sowieckiego najechały Polskę, rozpoczynając drugą wojnę światową. Agresja była konsekwencją zawartego 23 sierpnia paktu Ribbentrop – Mołotow. Polscy jeńcy wojenni trafili m.in. do sowieckich obozów. Niemcy wraz ze Słowacją zaatakowali 1 września 1939 roku, a Sowieci – 17 września. Kraj został podzielony między okupantów, których celem było zniszczenie narodu polskiego i ostateczna likwidacja Rzeczypospolitej.    

Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach poddani byli licznym represjom. Tracili mienie, wolność i życie. Przedstawiciele polskich elit: żołnierze, policjanci, urzędnicy, padli ofiarą zaplanowanej serii zbrodni, której symbolem stał się Katyń.

Setki tysięcy mieszkańców zajętych ziem zesłano na Syberię. Wielu z sybiraków pozostało na nieludzkiej ziemi na zawsze. Wielu pozostałych przy życiu nie wróciło do Ojczyzny – zachowali oni jednak Polskę i polskość w sercach. Ci, którym dane było wrócić, powrócili do Polski innej niż ta, którą opuszczali. 

  • Pierwsza z czterech masowych deportacji obywateli polskich z ziem wschodnich, które przeprowadzono po 17 września 1939 roku, odbyła się 10 lutego 1940 r. Do północnych obwodów Rosji i zachodnią Syberię trafiło wtedy około 140 tysięcy ludzi.
  • Według różnych źródeł 1 mln 350 tys. Polaków lub nawet 2 mln osób zostało wywiezionych ze swoich domów w ramach masowych deportacji.

17 września Dniem Sybiraka

17 września - w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r., która zapoczątkowała masowe wywózki obywateli polskich z Kresów do ZSRR - na mocy uchwały Sejmu obchodzimy Dzień Sybiraka.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2013 roku ustanowił 17 września Dniem Sybiraka dla upamiętnienia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość - napisano w uchwale.

Obchody Dnia Sybiraka w Gorzowie Wielkopolskim

W Gorzowie Wielkopolskim odbędą się uroczyste obchody Dnia Sybiraka połączone z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, z udziałem wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka.

Uroczystości odbędą się dzisiaj, tj. 17 września:

  • godz. 10.00 – Msza Święta w Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,
  • godz. 11.45 – Uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim /przemówienia, wręczenie odznaczeń państwowych,
  • godz. 12.45 – Złożenie kwiatów: Pomnik Ofiar Stalinizmu, Krzyż Ofiar Katynia.

 

Fotografia pochodzi z zasobów Archiwum IPN, obrazuje wkroczenie wojsk radzieckich na tereny tzw. Zachodniej Białorusi.

{"register":{"columns":[]}}