Bezpieczeństwo na wodzie z lubuskim WOPR-em
29.06.2022
W Dniu Ratownika Wodnego wojewoda Władysław Dajczak wziął udział w konferencji „Bezpieczeństwo na wodzie”. Wydarzenie odbyło się w Niesulicach.
Dziś Dzień Ratownika Wodnego, dlatego jesteśmy w Niesulicach, gdzie przyjeżdża mnóstwo turystów. W czasie letniego sezonu każdy chce wypoczywać i korzystać z akwenów, ale niesie to ze sobą wiele niebezpieczeństw, o których należy pamiętać. Tylko w poprzednim roku na terenie województwa lubuskiego w lecie utonęło 12 osób. W tym roku od 1 czerwca mamy zero przypadków utonięcia i chcielibyśmy, żeby tak zostało.
– mówił wojewoda Władysław Dajczak w czasie konferencji.
Według statystyk Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim na 28.06.2022 r. na terenie województwa doszło do 4 utonięć, jednak żadne z nich nie dotyczy sezonu letniego. Statystyki z poprzednich lat pokazują jednak, że ponad połowa utonięć, do których dochodzi w przeciągu całego roku ma miejsce właśnie latem:
- rok 2019 – 20 utonięć, w tym 15 w sezonie letnim.
- rok 2020 – 10 utonięć, w tym 6 w sezonie letnim.
- rok 2021 – 17 utonięć, w tym 12 w sezonie letnim.
Lubuski WOPR
Lubuski WOPR liczy około 200 ratowników. Do ich zadań należy prowadzenie działań ratowniczych. Organizują i udzielają pomocy osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na obszarze wodnym. Prowadzą również działania prewencyjne, zajmują się promocją zdrowia, prowadzą działania edukacyjne i promocyjne.
Chciałbym podziękować lubuskim ratownikom, którzy robią wspaniałą, wielką rzecz dla bezpieczeństwa osób, które odpoczywają nad wodą. Chcę zapewnić, że tam gdzie będę mógł w ramach swoich kompetencji, będę ich wspierał. Mamy tu dziś przedstawicieli młodego pokolenia, którzy biorą udział w Akademii Wodnego Pogotowia Ratunkowego. Chcą być ratownikami, chcą służyć i pomagać ludziom. To jest w dzisiejszych czasach bardzo radosna informacja, bo wiemy, że młodzież ma wiele różnych możliwości korzystania z wakacji. Oni chcą jednak być tu, jako wolontariusze. Cały czas mamy sytuacje, że ratowników brakuje, a potrzeby są bardzo duże. Ważną rolą samorządów jest, by mocno włączały się we wsparcie działań WOPR-u, aby ratowników było więcej.
– podkreślał wojewoda.
W ramach podziękowania dla ratowników i młodych uczestników Akademii WOPR wojewoda przekazał na ręce prezesa Lubuskiego WOPR Roberta Fredrycha nowy defibrylator.
Bezpieczny wypoczynek nad wodą
Młodzi ratownicy zapytanie o podstawowe zasady, których powinno się przestrzegać nad wodą podkreślają wyraźnie:
- nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu,
- podporządkuj się poleceniom ratowników,
- nie przeceniaj swoich umiejętności,
- nie wchodź do wody z pełnego słońca,
- nie korzystaj z łodzi motorowych bez uprawnień,
- zachowaj rozsądek. Pomyśl zanim podejmiesz jakieś działania,
- korzystaj z kąpielisk, na których są ratownicy.