Bezpieczne Ferie 2022
13.01.2022
17 stycznia uczniowie z województwa lubuskiego rozpoczynają ferie zimowe. Służby wojewody są przygotowane do wzmożonego wysiłku na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców.
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wraz z przedstawicielami służb wojewody zaapelował do rodziców, opiekunów oraz dzieci i młodzieży o zachowanie prostych i podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych. Na konferencji prasowej o gotowości do działań zapewnili: Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Patryk Maruszak, Komendant Wojewódzki Policji insp. Jarosław Pasterski oraz Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa.
– Przed naszymi uczniami radosny czas zimowego wypoczynku i złapania oddechu. Już od poniedziałku ferie zimowe rozpocznie ponad 120 tysięcy młodych Lubuszan. Dla nas, osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w tym czasie ważne jest, by rodzice i organizatorzy wypoczynku nie zapominali o bezpieczeństwie – mówił w czasie konferencji Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.
Do kogo powinni zgłaszać się rodzice:
- badanie stanu technicznego autokaru, czas pracy kierowców oraz ich trzeźwość - Policja, Inspekcja Transportu Drogowego;
- w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości na zimowisku, kolonii, np. złej opieki - Kuratorium Oświaty, na terenie którego odbywa się zorganizowany wypoczynek;
- w przypadku zastrzeżeń do warunków higieniczno-sanitarnych na kolonii lub zimowisku - Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Bezpieczne Ferie
Ostatnie dni nauki przed feriami są doskonałym czasem na przypomnienie uczniom podstawowych zasad zimowego bezpieczeństwa. Jak co roku miejsca wypoczynku zorganizowanego dla uczniów powinny być zgłoszone do Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Kuratorium kontroluje takie miejsca przed i w trakcie wypoczynku.
Na dziś zgłoszono 130 takich form, z czego 77 to wypoczynek na terenie województwa lubuskiego w postaci półkolonii. Rodzice przed zapisaniem dziecka na półkolonie i inne proponowane aktywności mogą sprawdzić ich organizatora kontaktując się telefonicznie z Kuratorium. Tą samą drogą można zgłaszać wszelkie zaobserwowane nieprawidłowości w ich przebiegu.
Lubuscy policjanci, wspólnie z pracownikami Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzą kontrole pojazdów przewożących dzieci na zimowiska. Sprawdzany będzie stan techniczny autokarów przewożących dzieci i młodzież oraz stan trzeźwości kierowców, jak i pilotów wycieczek. Zgłoszenia kontroli autobusu mogą dokonać zarówno rodzice jak i dyrektorowie szkół.
Na drogach pojawi się więcej patroli, które zadbają o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Szczególną uwagę w tym czasie policjanci zwrócą na przestrzeganie prędkości. Więcej policjantów będzie można spotkać również w okolicach, w których będą odbywały się półkolonie oraz na dworcach PKP i PKS.
Lubuscy strażacy skontrolują miejsca zorganizowanej opieki pod kątem bezpieczeństwa przeciwpożarowego dzieci i młodzieży. Na wniosek organizatora Straż udostępnia 3 sale edukacyjne ”Ognik” zlokalizowane w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze i Nowej Soli. Strażacy mogą również przyjechać ze specjalną pogadanką bezpośrednio do szkół. W tym roku, jeśli pozowali na to pogoda, strażacy mogą pomóc w zorganizowaniu sztucznych lodowisk i ślizgawek.
Zasady bezpiecznego wypoczynku:
- Korzystaj tylko ze zorganizowanych lodowisk – nie ślizgaj się na zamarzniętych jeziorach i rzekach.
- Na sankach i nartach zjeżdżaj tylko w miejscach znajdujących się z daleka od ruchu samochodów. Załóż kask!
- Nie doczepiaj sanek do samochodu.
- Nie rzucaj kulkami śnieżnymi w głowę, nie wkładaj do miękkiego śniegu kawałków lodu ani kamieni.
- Nie rzucaj kulkami śnieżnymi w przejeżdżające pojazdy.
- Nigdy nie wpuszczaj obcych do mieszkania.
- Nie chwal się przed kolegami i obcymi wartościowymi przedmiotami np. telefonem, zegarkiem.
- Rozsądnie korzystaj z Internetu – nigdy nie masz pewności kto jest po drugiej stronie, nikomu nie podawaj swojego adresu i numeru telefonu, nie umawiaj się z obcymi przez Internet.
- Zawsze informuj rodziców lub opiekunów dokąd idziesz i o której wrócisz.
Bezpieczeństwo na lodzie
Nigdy nie wbiegaj na lód, gdyż nie znasz jego grubości. Jednak jeżeli znajdziesz się na zamarzniętym jeziorze lub stawie postępuj według poniższych wskazówek.
- Gdy lód zacznie pękać połóż się na nim by rozłożyć ciężar ciała.
W przypadku, gdy lód się załamie:
- Nie wpadaj w panikę.
- Nie wykonuj zbędnych ruchów.
- Działaj szybko i zdecydowanie.
- Złap się krawędzi lodu, wykonuj nogami ruchy pływackie do czasu, aż ciało przyjmie pozycję poziomą.
- Staraj się wejść na lód.
- Trzymaj się mocno podanego lub rzuconego sprzętu.