Dzień Europejskiego Numeru 112
11.02.2022
11 lutego obchodzimy Dzień Europejskiego Numeru 112. Operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odebrali z rąk wojewody wyróżnienia za swoją pracę.
W 2021 roku operatorzy CPR w Gorzowie Wielkopolskim odebrali łącznie 455 000 zgłoszeń. Wojewoda Władysław Dajczak podziękował operatorom za ich pracę. Podkreślił, że jest ona bardzo odpowiedzialna i ważna społecznie, a często niedostrzegana.
– Dziękuję wszystkim 30 lubuskim operatorom numeru alarmowego 112, za wasz profesjonalizm, asertywność i decyzyjność. Dzięki waszej pracy wszyscy Lubuszanie, którzy potrzebują pomocy w sytuacjach krytycznych, mogą być pewni, że ich zgłoszenia zostaną właściwie przekazane odpowiednim służbom, a decyzje o udzieleniu pomocy będą podjęte natychmiast – podkreślił wojewoda dodając, że jest przekonany, że podziękowania te może przekazać również w imieniu wszystkich Lubuszan.
W imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego wojewoda Władysław Dajczak, wręczył wyróżnienia trzem operatorom numeru alarmowego 112, którzy szczególnie wyróżniają się podczas codziennej pracy w Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
– Bardzo się cieszę, że minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, przekazuje trzem operatorom naszego CPR swoje podziękowania i wyrazy szacunku. Myślę, że to podziękowania dla wszystkich operatorów numeru alarmowego 112, ale państwo jesteście tymi, którzy w sposób szczególny traktują i wykonują swoje obowiązki – powiedział wojewoda.
Europejski Numer alarmowy 112
W Polsce System Powiadamiania Ratunkowego składa się z 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego – po jednym w każdym mieście wojewódzkim oraz 1 w Radomiu. Obecnie Centra Powiadamiania Ratunkowego obsługują połączenia kierowane do numerów alarmowych 112, 997 i 998.
Zgłoszenia przyjmują Operatorzy Numerów Alarmowych i przekazują drogą elektroniczną wszystkie zebrane o zdarzeniu informacje do odpowiednich dyspozytorów ratownictwa medycznego, Państwowej Straży Pożarnej i Policji, którzy decydują o zaangażowaniu odpowiednich jednostek.
Do najczęściej zgłaszanych interwencji w województwie lubuskim w 2021 r. zaliczamy zdarzenia dot. :
- komunikacji drogowej - 27 000;
- zakłócenia porządku publicznego – 19 000;
- pomocy medycznej spowodowanej złym samopoczuciem, dusznościami, bólem – ponad 43 000.
Średnia liczba odebranych połączeń przez CPR w Gorzowie Wlkp. na dobę wacha się miedzy 1200 a 1400, z tego ok. 700 zgłoszeń jest zasadnych i przekazanych do służb.
Praca operatora
Operatorzy w CPR w Gorzowie Wlkp. w 2021 r. odebrali 455 tys. zgłoszeń z tego:
- 252 000 (55 %) to zgłoszeń to zgłoszenia ALARMOWE (zdarzenia) przekazane przez operatorów do służb w celu podjęcia interwencji.
- 203 000 (45 %) to zgłoszenia niezasadne.
Operator numerów alarmowych odbiera średnio 150 zgłoszeń na zmianie dziennej (od godz. 7.00-19.00) i 91 zgłoszeń na zmianie nocnej (od. 19.00 do 7.00).
Świadome korzystanie z numeru alarmowego 112
Statystyki za 2021 rok pokazują, że wciąż 45% wszystkich połączeń z numerem alarmowym 112 to połączenia nieuzasadnione. Najczęściej były to zgłoszenia, które nie wymagają interwencji służb oraz telefony od osób zaburzonych i od osób pod wpływem alkoholu. Często numer 112 jest mylony z numerem pogotowia energetycznego 991. Niestety wciąż zdarzają się połącznenia-żarty, oraz traktowanie numeru ratunkowego jak informację telefoniczną. Część połączeń stanowią tzw. połączenia głuche wykonywane np. przez bawiące się dzieci, albo przypadkowe naciśnięcie klawiszy.
Na numer 112 dzwoń tylko w nagłych, wymagających interwencji służb ratowniczych sytuacjach, takich jak:
- wypadki drogowe,
- silne krwawienia i uszkodzenia ciała,
- omdlenia i utrata świadomości,
- pożary,
- przypadki porażenia prądem,
- kradzieże, włamania,
- rozboje i inne przypadki użycia przemocy,
- podejrzenie prowadzenia pojazdu pod wpływem środków odurzających,
- rozpoznania osoby poszukiwanej przez Policję,
- inna sytuacja nagłego zagrożenia życia, zdrowia, środowiska, mienia, bezpieczeństwa lub porządku publicznego.