W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

30.05.2024

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego to święto obchodzone 30 maja, którego celem jest promowanie i rozwijanie rodzinnej pieczy zastępczej w Polsce.

uśmiechnięci rodzice z dwójką dzieci siedzą na łące

„Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka”  (Jan Paweł II)

 „Rodzicielstwo zastępcze to ogromne wyzwanie, ale też radość z dzielenia się swoją rodziną z dziećmi, którym los tego nie podarował. Dużo wyzwań i problemów, bo niestety dzieci te mają wiele trudności, ale ogólnie to ogromna radość. W zamian otrzymujesz ich miłość, a im dajesz szansę na dobrą przyszłość” – tak podsumowuje swoją rolę jedna z rodzin zastępczych niezawodowych, funkcjonujących na terenie województwo lubuskiego.  

W tym wyjątkowym dniu, jakim jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, Wojewoda Lubuski Marek Cebula składa najserdeczniejsze wyrazy uznania dla osób zaangażowanych we wsparcie dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej.  

Dziękuję  za wytrwałość i codzienny trud włożony w wychowywanie dzieci, które znalazły się w trudnej sytuacji. Państwa rola jest nieoceniona. Dziękuję za Waszą determinację i oddanie. Jesteście prawdziwymi bohaterami !

Bycie rodzicem zastępczym może być jednym z najbardziej satysfakcjonujących doświadczeń w życiu - siła, miłość i troska stanowią fundament, na którym dziecko będzie mogło budować swoje przyszłe życie. Wasza gotowość do stawiania czoła  trudnościom pokazuje dzieciom, że są ważne i zasługują na szczęśliwe i stabilne życie.

***

Niestety, dzieci potrzebujących stabilnego i kochającego środowiska jest coraz więcej. Dlatego też, z całego serca zachęcam osoby, którym los dzieci nie jest obojętny, do rozważenia podjęcia się tak ważnej roli, jaką jest rodzicielstwo zastępcze.

Rodziny zastępcze to nie tylko opiekunowie, ale również nauczyciele, mentorzy i przewodnicy, mający wpływ na rozwój emocjonalny, społeczny i edukacyjny swoich wychowanków.

Rodziny zastępcze pełniące swoją funkcję wspierane są przez powołane do tego jednostki i organizacje. Specjaliści zapewniają im szkolenia i porady na każdym kroku. Społeczność rodziców zastępczych dzieli się swoimi doświadczeniami i wspiera w trudnych chwilach.

Jeśli macie w sobie miłość i troskę, jeśli czujecie w sobie chęć zaoferowania pomocy tym dzieciom, które potrzebują rodziny, to jesteście odpowiednimi kandydatami. Nie wahajcie się - dajcie im szansę na lepsze życie, na miłość i bezpieczeństwo, na które zasługują.

Proszę, rozważcie stworzenie rodziny zastępczej i otwórzcie swoje serca i dom dla tych dzieci. Niech Wasza decyzja przyniesie radość i spełnienie zarówno Wam, jak i dzieciom, które czekają na ciepło rodziny.

Dziecko rodzi się z potrzebą bycia kochanym. I nigdy z tego nie wyrasta”  (Frank Clark)

***

W 2023 r. w województwie lubuskim 1345 rodzin zastępczych miało pod opieką 2109 dzieci. Ponad połowa z tych dzieci tj. 1075 przebywa w spokrewnionych rodzinach zastępczych. Pozostałe dzieci są pod opieką rodzin niezawodowych, zawodowych oraz w rodzinnych domach dziecka. Potrzeba zaangażowania nowych rodzin w bycie rodziną zastępczą jest ogromna, gdyż w 41 placówkach opiekuńczo- wychowawczych przebywa nadal 525 dzieci.

 

{"register":{"columns":[]}}