W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Hołd dla Sybiraków i Ofiar Zbrodni Katyńskiej

17.09.2021

W Gorzowie Wielkopolskim odbyły się obchody Dnia Sybiraka połączone z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. – Dzisiaj oddajemy hołd wszystkim pomordowanym w ludobójstwie katyńskim i wszystkim, którzy pozostali na nieludzkiej ziemi – powiedział w czasie uroczystości wojewoda Władysław Dajczak.

Obchody Dnia Sybiraka połączone z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, wojewoda lubuski składa kwiaty

17 września 1939 roku Stalin wypełnił zobowiązanie, które zostało zawarte w tajnym protokole do paktu Ribbentrop – Mołotow. Polska została podzielona między dwa totalitaryzmy, zaatakowana przez sowiecką Rosję. Było to bardzo znamienne w skutkach dla Polaków. Wszyscy, którzy byli wierni Polsce dla sowietów byli nie do zaakceptowania powiedział wojewoda Władysław Dajczak.

Dzisiaj, będąc wolnym narodem, żyjąc w suwerennym państwie, nie możemy nie pamiętać o naszych rodakach, którzy oddali swoje życie i tyle wycierpieli dlatego, że pozostali patriotami. Oddajemy hołd wszystkim pomordowanym w ludobójstwie katyńskim i wszystkim, którzy pozostali na nieludzkiej ziemi, deportowani, wywiezieni, przymuszani do katorgicznej pracy – podkreślił wojewoda lubuski.

Obchody Dnia Sybiraka i Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, celebrowaną przez ks. Biskupa Pawła Sochę.

Następnie na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim odbył się uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym. Na maszt została wciągnięta biało-czerwona flaga, a uczestnicy odśpiewali hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Odczytany został Apel Pamięci, kompania honorowa oddała salwę honorowa, wygłoszono okolicznościowe mowy.

Medale i Odznaki Honorowe

Podczas uroczyści Wojewoda Lubuski w imieniu w imieniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego wręczył Medale „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”. Medal jest wyróżnieniem dla osób zasłużonych w upamiętnianiu oraz badaniu i upowszechnianiu miejsc walk i męczeństwa narodu polskiego.

Zostały również wręczone przez prezes Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim Odznaki Honorowe Sybiraka, przyznawane za szczególne zasługi dla Związku Sybiraków. Wojewoda Władysław Dajczak wraz z prezes stowarzyszenia Gorzowska Rodzina Katyńska wręczyli pamiątki z wizerunkiem Matki Boskiej Katyńskiej.

Po wręczeniu odznaczeń uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty. Najpierw pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu, gdzie też odegrany został Hymn Sybiraków. Następnie delegacje przeszły pod Krzyż Ofiar Katynia.

Uroczystości zakończyły się odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i „Śpij Kolego”.

17 września Dniem Sybiraka

17 września - w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r., która zapoczątkowała masowe wywózki obywateli polskich z Kresów do ZSRR - na mocy uchwały Sejmu obchodzimy Dzień Sybiraka.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2013 roku ustanowił 17 września Dniem Sybiraka dla upamiętnienia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.

- Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość - napisano w uchwale.

13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację  o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie.

W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

- W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej" - głosi treść uchwały.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}