Konferencja Wojewody Lubuskiego ws. Odry
05.09.2022
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak równo miesiąc od momentu wystąpienia zagrożenia uczestniczył w briefingu prasowym dotyczącym podsumowania działań podjętych przez Wojewódzki Sztab Kryzysowy zaangażowany w akcję oczyszczania Odry.
- Zakończono posiedzenie, na którym omówiliśmy aktualną sytuację na Odrze, ale także krótko podsumowaliśmy te działania, które były prowadzone od 5 sierpnia 2022r. Podkreślić muszę, że informacje, które w przestrzeni publicznej zarzucają brak działań służb wojewody są bezpodstawne i nieprawdziwe. Od początku działaliśmy zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym. W momencie uzyskania pierwszej informacji dotyczącej wystąpienia niebezpieczeństwa zagrożenia natychmiast podjęto kroki przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska mające na celu monitorowanie koryta rzeki. Wówczas zwołane zostało posiedzenie Wojewódzkiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego, który został poszerzony o wojewodów z nadodrzańskich województw. Natychmiast po rozpoznaniu sytuacji zwróciłem się do Ministra Obrony Narodowej o wsparcie działań związanych z usuwaniem śniętych ryb na Odrze. W związku z tym do działania przyłączyło się 150 żołnierzy, a PSP wraz ze służbami Policji koordynowała działania na rzece. Został wówczas wydany zakaz zbliżania się do koryta rzeki. Kilkukrotnie odwiedziłem tereny Odry, aby sprawdzić pracę służb i zweryfikować sytuację na rzece. Wszystkie służby działały z ogromnym poświęceniem i bardzo skutecznie. Już 20 sierpnia lubuski odcinek rzeki został oczyszczony ze śniętych ryb. Tego dnia rozpoczął się monitoring Odry, który trwa do dzisiaj. Nadal służby lubuskie prowadzą badania i obserwacje. Te działania zakończyły się sukcesem, a rzeka Odra na lubuskim odcinku jest w tej chwili stabilna i bezpieczna. Od początku wszelkie sygnały o jakichkolwiek niebezpieczeństwach były natychmiast weryfikowane. Dziś mogę stwierdzić, że nasze działania doprowadziły do stabilnej sytuacji. Zapewniam, że monitoring na rzece jest prowadzony nieprzerwalnie - powiedział wojewoda.
W działania na rzece zaangażowane były służby: Państwowa Straż Pożarna koordynująca prace na rzece, Wojska Obrony Terytorialnej i Operacyjnej, Policja oraz Straż Graniczna. Sprawdzanie całego 215 km lubuskiego odcinka rzeki trwało nieprzerwalnie. Do 20 sierpnia rzeka została skutecznie oczyszczone ze śniętych ryb. W pracy służby wykorzystywały: drony, quady, helikopter, bezzałogowe statki powietrzne.
Od samego początku służby prawidłowo reagowały na zgłoszenia od mieszkańców, weryfikując je na bieżąco. Wraz ze służbą weterynaryjną utworzono zapory w newralgicznych miejscach na rzece, aby skutecznie wyłapać śnięte ryby. Policja zajęła się także pomocą prawną- do prokuratury okręgowej we Wrocławiu przekazano materiał dowodowy w celu wyjaśnienia sprawy. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi nadzór miejsc poboru próbek wody skierowanych do badania pod kątem biochemicznym.
Dziś woda spełnia wszystkie parametry wody naturalnej i jest bezpieczna dla ludzi i środowiska. Wojewódzka Inspekcja Sanitarna, kierując się zasadą ostrożności, wytypowała do badań ponad 20 ujęć wzdłuż koryta rzeki. Zostały przebadane ujęcia wodociągowe, indywidualne, a także studnie przydomowe. Nie stwierdzono żadnych przekroczeń norm, a woda w ujęciach jest bezpieczna. Przeprowadzone zostały kontrole obiektów, w których wprowadza się do obrotu ryby (targowiska, sklepy, markety) i obiekty, w których podaje się już przygotowane ryby. Przeprowadzono ponad 500 kontroli i nie stwierdzono wprowadzenia do obrotu ryb, które pochodzą z niewiadomego źródła. Nie odnotowano w województwie żadnych zdarzeń medycznych spowodowanych kontaktem ze skażonymi rybami. Wojewódzki Lekarz Weterynarii zabezpieczył gospodarstwa rolne, pobierając próbki z ryb śniętych i zdrowych, a także mleko pochodzące od bydła z gospodarstw mieszczących się w sąsiedztwie rzeki. Wszystkie służby nadal współpracują i w trosce o mieszkańców województwa monitorują sytuację na rzece.