W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje społeczne bonu senioralnego w Lubuskiem

12.12.2024

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. odbyło się spotkanie konsultacyjne projektu ustawy o bonie senioralnym.

Konsultacje społeczne bonu senioralnego. Przemawia Minister Marzena Okła - Drewnowicz.

W regionalnych konsultacjach udział wzięła Pani Marzena Okła-Drewnowicz, Minister ds. Polityki Senioralnej, Marek Cebula, Wojewoda Lubuski, Wicewojewoda Tomasz Nesterowicz – Przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Polityki Senioralnej przy Wojewodzie Lubuskim, a także członkowie Zespołu Ekspertów oraz przedstawiciele lubuskich jednostek samorządu terytorialnego, instytucji pomocy społecznej i organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów.

Dzisiejsze wydarzenie wpisuje się w cykl regionalnych konsultacji dotyczących projektu ustawy o bonie senioralnym, które prowadzone są w całej Polsce.

Podczas konsultacji Pani Minister Marzena Okła-Drewnowicz, przedstawiła główne założenia projektu ustawy senioralnej, a następnie wzięła udział w dyskusji z uczestnikami spotkania.

Proporcje między pokoleniami bardzo szybko będą się zmieniały, a Polska będzie przodować w całej Unii Europejskiej, jeśli chodzi o starzenie. Dlatego musimy być niejako prekursorem rozwiązań, które będą odpowiedzią na to wielkie wyzwanie, jakim jest starzenie się społeczeństwa

-  podkreślała Pani Minister.

Wprowadzenie ustawy o bonie senioralnym jest odpowiedzią polityki publicznej na wyzwania związane z godzeniem obowiązków wynikających z pracy i zapewnieniem wsparcia odpowiadającego potrzebom osób w wieku 75 lat lub więcej przez rodzinę. 

Bon senioralny to usługa wsparcia w opiece nad osobami starszymi, dla rodzin aktywnych zawodowo, które ze względu na pracę, nie mogą na co dzień zapewnić wsparcia bliskiej osobie. Ubiegać się o niego mogą dzieci lub wnuki, a osobami uprawnionymi do korzystania z bonu będą seniorzy, którzy ukończyli 75 lat oraz spełniają odpowiednie kryterium dochodowe. Ustawa o bonie senioralnym na wejść w życie od 01.01.2026 r. Bon senioralny, w wysokości do 2150 zł, umożliwi finansowanie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania seniorów, takich jak pomoc w codziennych czynnościach czy wsparcie w przygotowywaniu posiłków. Realizacja bonu będzie leżała w gestii gmin, co z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszego dostosowania usług do lokalnych potrzeb.

Bon nie będzie wypłacany bezpośrednio seniorom, lecz pozwoli na opłacenie usług opiekuńczych, które samorząd zorganizuje w miejscu zamieszkania seniora.

Opiekunów dla osób starszych da się znaleźć tylko trzeba ich umieć dostrzec, dać im narzędzie do przeszkolenia i sfinansowania świadczonej usługi. Dzisiaj osobami starszymi owszem opiekują się opiekunowie, którzy pracują w sektorze usług publicznych - takie usługi zleca im gmina, natomiast tych osób nie jest dużo. Rodziny również bardzo często sięgają po opiekunów, którzy nie są nigdzie zarejestrowani. Bon senioralny i środki finansowe, które gmina będzie mogła otrzymać na zorganizowanie usługi mają pomóc w wyciągnięciu opiekunów z szarej strefy

– podkreślała Pani Mister podczas konferencji prasowej.

Zespół ds. Polityki Senioralnej przy Wojewodzie Lubuskim

Dziś w obecności Pani Minister Marzeny Okły – Drewnowicz, Wojewoda Marek Cebula wręczył powołania członkom Zespołu  ds. Polityki Senioralnej, w skład którego wchodzi 17 ekspertów różnych dziedzin, mających znaczący wpływ na politykę senioralną. Przewodniczącym Zespołu jest Tomasz Nesterowicz, II Wicewojewoda Lubuski.

Zespół Ekspertów powołany został Zarządzeniem Wojewody Lubuskiego z 13 sierpnia 2024 r. – pełnić będzie funkcję opiniodawczo – doradczą w sprawach dotyczących polityki senioralnej.

Do głównych zadań Zespołu należy:

1) diagnozowanie sytuacji osób starszych w województwie lubuskim;

2) podejmowanie działań zgodnych z polityką rządu na rzecz poprawy sytuacji osób starszych w województwie lubuskim;

3) wdrażanie rozwiązań w obszarze polityki senioralnej we współpracy z Pełnomocnikiem Wojewody ds. Polityki Senioralnej, jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz seniorów w woj. lubuskim.

Spotkanie podczas konsultacji społecznych z Panią Minister Okłą-Drewnowicz było niezwykle cenną okazją do wymiany doświadczeń, poglądów i pomysłów na temat wsparcia seniorów oraz ich opiekunów. Takie rozmowy są kluczowe dla tworzenia rozwiązań odpowiadających na realne potrzeby społeczne.

Serdecznie dziękujemy Pani Minister za wizytę w Lubuskiem, zaangażowanie i owocną dyskusję!

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}