W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

13.12.2021

W Gorzowie Wielkopolskim obyły się obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zorganizowane przez Wojewodę Lubuskiego i Zarząd Regionu Gorzowskiego NSZZ "Solidarność". Wojewoda uczestniczył również w obchodach, które odbyły się rano w Zielonej Górze.

Widok na Biały Krzyż Solidarności i poczty sztandarowe

Uroczystość w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczęła Msza Święta w Katedrze pw.  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którą celebrował ks. biskup Tadeusz Lityński. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na Stary Rynek, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.  

- To co wydarzyło się 40 lat temu było potężnym ciosem. Przekreśliło nadzieję i wiarę milionów Polaków. Było to niejako złamanie kręgosłupa wspaniałej, pokojowej rewolucji jaką była Solidarność. Solidarność wytrzymała ten cios, a jej walka przyniosła olbrzymie zwycięstwo w postaci niepodległej Polski – powiedział w czasie przemówienia wojewoda Władysław Dajczak.

Zebrane delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Białym Krzyżem
Solidarności. Dla upamiętnienia rocznicy na Starym Rynku zapłonęły również białe i czerwone znicze ułożone w napis: PAMIĘTAMY 13.12.

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.

Obchody w Zielonej Górze

Wojewoda wziął udział w porannej uroczystości upamiętnienia 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zorganizowanej przez Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność”. Wojewoda uczestniczył we Mszy Świętej w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze oraz złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Robotników”.

Zapal Światełko Wolności

Punktualnie o godz. 19:30 w oknie gabinetu Wojewody Lubuskiego zapłonęła świeca. Tym sposobem już po raz 9 Wojewoda przyłączył się do akcji IPN „Zapal Światełko Wolności”. Ten drobny gest jest sposobem na wyrażenie solidarności z ofiarami stanu wojennego.

Coroczna akcja IPN nawiązuje do gestu solidarności wobec Polaków żyjących w stanie wojennym, który w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonali ludzie na całym świecie.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}