W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01.03.2022

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wziął udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się w Gorzowie Wielkopolskim.

Obelisk "W hołdzie Żołnierzom Wyklętym"

– Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo ich męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, ale nie sposób nie wspomnieć teraz o dramacie, który rozgrywa się na ziemi ukraińskiej, ponieważ łączą nas wartości takie jak wielkie przywiązanie oraz oddanie dla spraw ojczyzny. Naszym wspólnym mianownikiem jest miłość do ojczyzny, do wspólnoty, jaką jest naród – podkreślał podczas swojego przemówienia wojewoda.


Oprócz Wojewody Lubuskiego oraz posłów na Sejm RP i do Parlamentu Europejskiego kwiaty pod pomnikiem Witolda Pileckiego, a także pod obeliskiem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych złożyli również przedstawiciele m.in. Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, policji, a także władze samorządowe.

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stanowi on wyraz hołdu dla drugiej konspiracji. Święto 1 marca obchodzimy na pamiątkę wydarzeń z 1951 roku, kiedy to w mokotowskim więzieniu rozstrzelano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i niezawisłość” – od 1945 roku kontynuatorów dzieła Armii Krajowej, działaczy antykomunistycznego podziemia.


Rocznica ich śmierci została ustanowiona świętem przez Sejm RP z 2011 roku. Projekt uchwały do sejmu skierował prezydent Lech Kaczyński, dla którego była to jedna z ostatnich inicjatyw ustawodawczych.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}