Ocalić pamięć
14.01.2021
Wojewoda Władysław Dajczak wręczył rodzinie Tadeusza Mikołaja Jurkiewicza pośmiertne odznaczenie - Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości.
W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się ceremonia oficjalnego wręczenia pośmiertnego odznaczenia rodzinie Tadeusza Jurkiewicza. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości wręczył Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.
Tadeusz Jurkiewicz pseudonim "Jura" brał udział w walkach frontowych Armii "Łódź" we wrześniu 1939 r. Został ranny w głowę w Bitwie pod Kutnem. Po wyleczeniu rany nawiązał kontakt z członkami ruchu oporu. Na początku maja 1941 r. złożył przysięgę konspiracyjną. W Sieradzu, w niemieckiej drukarni w której pracował wykonywał fałszywe dokumenty wykorzystywane na potrzeby konspiracyjne. Działał w lokalnych strukturach ZWZ-AK i zajmował się rekrutacją nowych członków. Działał w Związku Odwetu i szkolił z zakresu obsługi broni.
Został aresztowany przez gestapo 17 grudnia 1942 r. i był przesłuchiwany w więzieniu w Łodzi. 10 sierpnia 1944 został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Gross-Rossen, gdzie zmarł w marcu 1945 r. w niewyjaśnionych okolicznościach.
- Wręczenie jednego z najwyższych odznaczeń cywilnych, nadanego przez Prezydenta RP to ogromny zaszczyt. Tadeusz Jurkiewicz podjął walkę o Polskę w bardzo młodym wieku. Przez lata próbowano zamazywać pamięć o osobach, które działały w konspiracji i Armii Krajowej, dlatego cieszę się, że mogliśmy dziś przywołać tę pamięć i wręczyć to odznaczenie – mówił wojewoda Władysław Dajczak.
Siostrzeniec odznaczonego, Jan Majewski przyznał w czasie uroczystości, że to wzruszający i ważny moment:
- To odznaczenie jest ważne, bo stanowi świadectwo. Nasza historia powinna być przekazywana kolejnym pokoleniom, by zachowały pamięć o wydarzeniach i faktach historycznych – podkreślał Jan Majewski.
Order Krzyża Niepodległości
Order Krzyża Niepodległości jest kontynuacją ustanowionego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 października 1930 r. Krzyża Niepodległości.
Nagroda przywrócona w 2010 r. jest przyznawana osobom, które w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego.
Order Krzyża Niepodległości dzieli się na dwie klasy:
klasa I - Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości,
klasa II - Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości.
Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości jest nadawany osobom, które walczyły z bronią w ręku o niepodległość i suwerenność Ojczyzny z niezwykłym poświęceniem lub walką tą kierowały.
kwk, Kancelaria Prezydenta