W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogłoszenie o naborze wniosków o objęcie dopłatą w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych w roku 2024

18.10.2023

18 października 2023 r. Wojewoda Lubuski ogłasza nabór wniosków o objęcie dopłatą w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych

OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW

 

18 października 2023 roku Wojewoda Lubuski ogłasza nabór wniosków o objęcie dopłatą w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

 

Termin składania wniosków od 19 października do 10 listopada 2023 roku

 

Wnioski złożone po tym terminie pozostawia się bez rozpatrzenia.

 

(o dacie złożenia wniosku decyduje data wpływu wniosku do Urzędu,
a nie data stempla pocztowego)

 

Wnioski można składać:

  • osobiście w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim,
    ul. Jagiellończyka 8, 66-400 Gorzów Wielkopolski
  • korzystając ze skrzynki podawczej zlokalizowanej na parterze LUW
    w godzinach pracy Urzędu,
  • drogą pocztową na adres: Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.,
    Wydział Infrastruktury, ul. Jagiellończyka 8, 66-400 Gorzów Wlkp.
  • lub systemem ePUAP

Osoba do kontaktu w sprawach składania wniosku:
Maciej Dotka tel. 95 78 51 776, pokój 1416, XIV piętro;
e-mail:maciej.dotka@lubuskie.uw.gov.pl

  1. Wysokość środków na rok 2024 przeznaczonych na dopłaty w województwie lubuskim wynosi 44 954 905,54 zł.
  2. Maksymalna kwota dopłaty do 1 wozokilometra przewozów autobusowych
    o charakterze użyteczności publicznej wynosi 3 zł.
  3. Środki Funduszu przeznacza się na dofinansowanie realizacji zadań własnych organizatorów dotyczących zapewnienia funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej  - z wyłączeniem komunikacji miejskiej.
  4. Dopłacie ze środków Funduszu podlegają linie komunikacyjne niefunkcjonujące
    co najmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej oraz linie, na które umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po dniu wejścia w życie ustawy.
  5. Organizator może uzyskać ze środków Funduszu dopłatę po zawarciu umowy
    o dopłatę z Wojewodą Lubuskim. Umowa jest zawierana na wniosek organizatora. Warunkiem uzyskania dopłaty jest sfinansowanie ze środków własnych organizatora części ceny usługi w wysokości nie mniejszej niż 10% oraz zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego, po uzyskaniu zgody organu stanowiącego organizatora na jej zawarcie.
  6. Nabór dotyczy wniosków o objęcie dopłatą w roku 2024 ze środków Funduszu i w takim przypadku należy uzupełnić wniosek danym dotyczącym tylko tego roku budżetowego.
  7. Istnieje możliwość wnioskowania do objęcie dopłatą linii komunikacyjnych ze środków Funduszu w roku 2024 i w latach kolejnych, w takim wypadku należy wniosek uzupełnić danymi na kolejne lata, z zastrzeżeniem, że okres ten nie może być dłuższy niż 10 lat.
  8. Jednocześnie zastrzega się, iż zaangażowanie środków na dofinansowanie,
    o którym mowa w punkcie 7 w pierwszym roku nie może przekroczyć 50% kwoty środków przyznanej dla województwa (patrz pkt 1) na podstawie podziału środków, o których mowa art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej oraz 70% tej kwoty w latach kolejnych.
  9. W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymogów formalnych lub zawiera oczywiste omyłki, wzywa się wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku lub poprawienia w nim oczywistych omyłek, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
  10. Do wniosku organizator dołącza dokumenty potwierdzając dane i informacje zawarte we wniosku, w szczególności kalkulację,  na podstawie której wyliczono kwotę deficytu i wnioskowanego dofinansowania w formie dopłaty, Porozumienie (lub projekt Porozumienia) w przypadku organizowania publicznego transportu zbiorowego w granicach administracyjnych dwóch lub więcej organizatorów oraz wykaz przystanków komunikacyjnych na danej linii komunikacyjnej. Wspomniany wyżej wykaz powinien zawierać dodatkowe informacje o ewentualnym spełnianiu przez nie dodatkowych wymogów określonych w art. 25 ust. 1 pkt. 6 i 8 ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.
  11. Dokumentacja, o której mowa w pkt 10, musi być przygotowana dla każdego roku budżetowego, którego dotyczy wniosek.
  12. Wojewoda, rozpatrując wniosek bierze pod uwagę:
    1. powierzchnię obszaru właściwości organizatora,
    2. liczbę mieszkańców obszaru właściwości organizatora,
    3. liczbę linii komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, dla których organizator złożył wniosek,
    4. długość linii komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, dla których organizator złożył wniosek,
    5. liczbę zatrzymań autobusu na przystankach komunikacyjnych na liniach komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, dla których organizator złożył wniosek,
    6. realizację potrzeb osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej zdolności ruchowej w zakresie dostępu do przewozów na liniach komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, dla których organizator złożył wniosek,
    7. wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, jednostki samorządu terytorialnego będącej organizatorem, a w przypadku związku tych jednostek – średnią arytmetyczną dochodu jednostek wchodzących w skład związku.
    8. zapewnienie dostępności komunikacyjnej terenów objętych przedsięwzięciami lub inwestycjami powiązanymi z przedsięwzięciem infrastrukturalnym, o którym mowa w art. 5c ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych (Dz. U.
      z 2023 r. poz. 788 ze zm.).
  13. Dofinansowanie udzielone ze środków Funduszu nie stanowi dotacji w rozumieniu
    art. 126 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Dokumenty do pobrania dostępne pod linkiem:

https://bip.lubuskie.uw.gov.pl/programy_rzadowe/nabor-wnioskow-2024

{"register":{"columns":[]}}