W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogłoszenie o naborze wniosków o objęcie dopłatą w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych w roku 2025

02.12.2024

2 grudnia 2024 r. Wojewoda Lubuski ogłasza nabór wniosków o objęcie dopłatą w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych

OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW

2 grudnia 2024 roku Wojewoda Lubuski ogłasza nabór wniosków o objęcie dopłatą w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Termin składania wniosków od 3 grudnia do 9 grudnia 2024 roku.

Wnioski złożone po tym terminie pozostawia się bez rozpatrzenia (o dacie złożenia wniosku decyduje data wpływu wniosku do Urzędu, a nie data stempla pocztowego).

Wnioski można składać: 

  • osobiście w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Jagiellończyka 8, 66-400 Gorzów Wlkp. 
  • korzystając ze skrzynki podawczej zlokalizowanej na parterze LUW w godzinach pracy Urzędu, 
  • drogą pocztową na adres: Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., Wydział Infrastruktury, ul. Jagiellończyka 8, 66-400 Gorzów Wlkp. 
  • lub systemem ePUAP

Osoba do kontaktu w sprawach składania wniosku: Daria Krauze tel. 95 78 51 779, pokój 1422, XIV piętro; e-mail: daria.krauze@lubuskie.uw.gov.pl

1. Wysokość środków na rok 2025 przeznaczonych na dopłaty w województwie lubuskim wynosi 40 204 642,10 zł.

2. Maksymalna kwota dopłaty do 1 wozokilometra przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej wynosi 3 zł.

3. Środki Funduszu przeznacza się na dofinansowanie realizacji zadań własnych organizatorów dotyczących zapewnienia funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej - z wyłączeniem komunikacji miejskiej.

4. Dopłacie ze środków Funduszu podlegają linie komunikacyjne niefunkcjonujące, co najmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej oraz linie, na które umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po dniu wejścia w życie ustawy

5. Organizator może uzyskać ze środków Funduszu dopłatę po zawarciu umowy o dopłatę z Wojewodą Lubuskim. Umowa jest zawierana na wniosek organizatora. Warunkiem uzyskania dopłaty jest sfinansowanie ze środków własnych organizatora części ceny usługi w wysokości nie mniejszej niż 10% oraz zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego, po uzyskaniu zgody organu stanowiącego organizatora na jej zawarcie.

6. Nabór dotyczy wniosków o objęcie dopłatą w roku 2025 ze środków Funduszu i w takim przypadku należy uzupełnić wniosek danym dotyczącym tylko tego roku budżetowego.

7. Istnieje możliwość wnioskowania do objęcia dopłatą linii komunikacyjnych ze środków Funduszu w roku 2025 i w latach kolejnych, w takim wypadku należy wniosek uzupełnić danymi na kolejne lata, z zastrzeżeniem, że okres ten nie może być dłuższy niż 10 lat.

8. Jednocześnie zastrzega się, iż zaangażowanie środków na dofinansowanie, o którym mowa w punkcie 7 nie może przekroczyć 70% kwoty środków przyznanej w roku poprzednim dla województwa (patrz pkt 1) na podstawie podziału środków, o których mowa art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

9. W przypadku, gdy wniosek nie spełnia wymogów formalnych lub zawiera oczywiste omyłki, wzywa się wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku lub poprawienia w nim oczywistych omyłek, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

10. Do wniosku organizator dołącza dokumenty potwierdzając dane i informacje zawarte we wniosku, w szczególności kalkulację, na podstawie, której wyliczono kwotę deficytu i wnioskowanego dofinansowania w formie dopłaty, Porozumienie (lub projekt Porozumienia) w przypadku organizowania publicznego transportu zbiorowego w granicach administracyjnych dwóch lub więcej organizatorów oraz wykaz przystanków komunikacyjnych na danej linii komunikacyjnej. Wspomniany wyżej wykaz powinien zawierać dodatkowe informacje o ewentualnym spełnianiu przez nie dodatkowych wymogów określonych w art. 25 ust. 1 pkt. 6 i 8 ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

11. Dokumentacja, o której mowa w pkt 10, musi być przygotowana dla każdego roku budżetowego, którego dotyczy wniosek.

12. Wojewoda, rozpatrując wniosek bierze pod uwagę:

1) powierzchnię obszaru właściwości organizatora,

2) liczbę mieszkańców obszaru właściwości organizatora,

3) liczbę linii komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, dla których organizator złożył wniosek,

4) długość linii komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, dla których organizator złożył wniosek,

5) liczbę zatrzymań autobusu na przystankach komunikacyjnych na liniach komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, dla których organizator złożył wniosek,

6) realizację potrzeb osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej zdolności ruchowej w zakresie dostępu do przewozów na liniach komunikacyjnych w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, dla których organizator złożył wniosek,

7) wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, jednostki samorządu terytorialnego będącej organizatorem, a w przypadku związku tych jednostek – średnią arytmetyczną dochodu jednostek wchodzących w skład związku.

8) zapewnienie dostępności komunikacyjnej terenów objętych przedsięwzięciami lub inwestycjami powiązanymi z przedsięwzięciem infrastrukturalnym, o którym mowa w art. 5c ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 304).

13. Dofinansowanie udzielone ze środków Funduszu nie stanowi dotacji w rozumieniu art. 126 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Materiały

Dokumenty do pobrania dostępne pod linkiem:
{"register":{"columns":[]}}