W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogłoszenie otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu ratownictwa wodnego w 2024 r.

26.03.2024

Wojewoda Lubuski, działając na podstawie art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2023, poz. 571) w związku z art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U 2023, poz. 714) ogłasza otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadania publicznego z zakresu ratownictwa wodnego w 2024 r.

Ogłoszenie otwartego konkursu ofert

1. Rodzaj zadania.

Zapewnienie warunków do organizowania pomocy oraz udzielanie tej pomocy osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na obszarach wodnych w województwie lubuskim. Zadanie obejmuje następujące działania: - utrzymanie gotowości ratowniczej na obszarach wodnych województwa lubuskiego, - prowadzenie działań ratowniczych na obszarach wodnych województwa lubuskiego, - organizowanie i prowadzenie szkoleń ratowników wodnych na terenie województwa lubuskiego, - utrzymanie gotowości operacyjnej sprzętu ratowniczego.

2. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania.

Na wsparcie realizacji zadania z zakresu ratownictwa wodnego w 2024 roku Wojewoda Lubuski planuje przeznaczyć środki, w ramach dotacji celowych przyznawanych z części 2 budżetu państwa której jest dysponentem, określone w ustawie budżetowej na 2024 r., w wysokości 50 000 PLN (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych).

3. Zasady przyznania dotacji.

3.1. Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych i podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, będących jednocześnie podmiotami uprawnionymi do wykonywania ratownictwa wodnego, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

3.2. Kwota zaplanowana w budżecie na dofinansowanie konkursowego zadania, w przypadku zgłoszenia ofert częściowych, może zostać podzielona pomiędzy organizacje, których oferty zostaną wybrane.

3.3. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie oferty zgodnej z obowiązującymi przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie art. 19 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, tj. rozporządzeniem Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r. poz. 2057).

3.4. Do złożonej oferty należy dołączyć oświadczenie o nieposiadaniu przeterminowanych zobowiązań finansowych.

3.5. Do złożonej oferty można dołączyć inne dokumenty, które według oferenta mogą mieć wpływ na ocenę merytoryczną składanej oferty.

3.6. Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji. Dotację na dofinansowanie realizacji zadania otrzymają podmioty, których oferty zostaną wybrane w niniejszym postępowaniu konkursowym. Wysokość przyznanej kwoty dotacji może być niższa niż wnioskowana w ofercie. Wysokość kwoty będzie określana na podstawie dokonanej oceny merytorycznej oferty w oparciu o kryteria, o których mowa w ogłoszeniu.

3.7. Wysokość dotacji do wybranej oferty określona będzie każdorazowo w umowie o dofinansowanie zadania konkursowego.

3.8. Oferent, w terminie 7 dni, od uzyskania potwierdzenia o wyborze oferty, a przed zawarciem umowy, zobowiązany jest do korekty kosztorysu zadania w przypadku przyznania kwoty dotacji w wysokości niższej niż wnioskowana. Niezłożenie korekty kosztorysu w odpowiednim czasie skutkowało będzie niepodpisaniem umowy.

3.9. W związku z niepodpisaniem umowy z przyczyn o których mowa w ust. 3.8 oferent nie może wywodzić żadnych roszczeń.

3.10. Kwota przyznanej dotacji w ramach umowy, nie może być większa niż 80% całkowitych kosztów realizacji zleconego zadania, ostatecznie określonych w kosztorysie przez zleceniobiorcę (podmiot uprawniony).

3.11. Środki pochodzące z dotacji nie mogą być wykorzystane na: 1) zakup gruntów; 2) działalność polityczną i religijną; 3) finansowanie kosztów realizacji zadania poza okresem obowiązywania umowy, w szczególności na finansowanie zaległości i zobowiązań.

3.12. Kosztami kwalifikowanymi do kosztów zadania będą w szczególności:

1) Utrzymanie gotowości ratowniczej i prowadzenie działań ratowniczych na obszarze województwa lubuskiego, w tym:

a) koszty dyżurów ratowniczych;

b) zużycie materiałów i energii, opłaty za media (w tym śmieci, woda, ścieki) w budynkach stacji ratowniczych, w których prowadzone są dyżury na potrzeby realizacji zlecanego zadania oraz inne opłaty i podatki z tymi dyżurami związane.

2) Organizowanie i prowadzenie szkoleń ratowników wodnych na terenie województwa lubuskiego, w tym:

a) koszty szkoleń z zakresu ratownictwa wodnego, technik pływackich, kwalifikowanej pierwszej pomocy;

b) koszty materiałów niezbędnych do prowadzenia szkoleń;

c) koszty zakupu sprzętu niezbędnego do prowadzenia szkoleń.

3) Utrzymanie gotowości operacyjnej sprzętu ratowniczego na terenie województwa lubuskiego, w tym:

a) koszty napraw i remontów sprzętu wykorzystywanego do prowadzenia działań ratowniczych;

b) koszty zakupu paliwa do środków ratowniczych.

3.13. Do kosztów kwalifikowanych zadania nie będą zaliczone koszty ponoszone na realizację zadania wykraczającą poza województwo lubuskie oraz na szkolenia ratowników wodnych nie wykonujących zadań i nie będących członkami podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego na terenie województwa lubuskiego.

4. Terminy i warunki realizacji zadania.

4.1. Zadanie musi być zrealizowane w terminie od daty zawarcia umowy do dnia 31 grudnia 2024 r.

4.2. Decyzja Wojewody Lubuskiego w sprawie wyboru ofert stanowi podstawę do zawarcia pisemnej umowy ze zleceniobiorcą (oferentem). Ramowy wzór umowy określa rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań.

4.3. Rozliczenie przyznanej dotacji dokonywane będzie na podstawie sprawozdania z wykonania zadania, sporządzonego według wzoru określonego w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań.

4.4. W przypadku ubiegania się o dofinansowanie kosztów dyżurów ratowniczych, w ofercie należy szczegółowo opisać organizację dyżurów ratowniczych uwzględniającą:

a) podział na dyżury w sezonie i poza sezonem;

b) liczbę ratowników na poszczególnych zmianach;

c) koszt 1 godz. dyżuru.

5. Termin i miejsce składania ofert.

Termin składania ofert upływa w 22 dniu od dnia ogłoszenia otwartego konkursu ofert (decyduje data wpływu oferty do siedziby Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.).

Oferty wraz z załącznikami należy przesłać do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., ul. Jagiellończyka 8, 66-400 Gorzów Wlkp. lub składać osobiście w Kancelarii Ogólnej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. z dopiskiem na kopercie „Konkurs ofert 2024 – Ratownictwo wodne” Oferta niezłożona w wyżej wymienionym terminie nie będzie rozpatrywana.

 

Cała treść ogłoszenia dostępna jest w załączonym pliku.

Materiały

Ogłoszenie otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu ratownictwa wodnego w 2024 r
Konkurs​_ofert​_LUW​_2024-ratownictwo​_wodne.pdf 0.17MB
{"register":{"columns":[]}}