Otwarcie Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego w Słońsku
08.10.2021
W Słońsku zakończono projekt pn. ”Budowa i wyposażenie Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego wraz z zapleczem administracyjnym oraz technicznym”. Ośrodek budowany przez Park Narodowy „Ujście Warty” został uroczyście otwarty. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
Budowa i wyposażenie Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego jest największą inwestycją w historii Parku Narodowego „Ujście Warty”. Wojewoda Władysław Dajczak pogratulował wszystkim zaangażowanym, dzięki którym Ośrodek w Słońsku powstał. Jak podkreślił, obiekt robi wrażenie i jest niezmiernie ważny ze względu na bogactwo przyrodnicze parku narodowego.
– W Parku Narodowym „Ujście Warty”, w najmłodszym parku narodowym w Polsce, który powstał 20 lat temu, będzie można poznawać to bogactwo przyrodnicze, które tu mamy. Park jest jednym z największych parków ptactwa wodno-błotnego w Polsce, 245 gatunków ptaków w tym 26 gatunków, które są zagrożone wyginięciem w skali światowej. Cieszę się, że taki obiekt w Lubuskiem powstaje i niech służy przede wszystkim młodym Lubuszanom. Dziękuję też samorządowi Słońska, że włączył się w tę inwestycję – powiedział wojewoda Władysław Dajczak. Dodał również, że gmina Słońsk przekazała tereny pod budowę obiektu.
Ośrodek Muzealno-Edukacyjny
Jest to nowoczesny, multimedialny i przyjazny środowisku budynek. Jego głównym elementem jest muzeum przyrodnicze i przybliżenie zagadnień związanych z szeroko rozumianym życiem ptaków. W ośrodku mają odbywać się warsztaty zarówno dla nauczycieli, jak i propagatorów turystki z regionu. Oprócz części dydaktycznej poświęconej ptakom, znalazło się również miejsce na przedstawienie historii samego Słońska.
Koszt przedsięwzięcia określa się na ponad 28 mln zł, w tym ponad 16,8 mln z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Park Narodowy „Ujście Warty”
Park Narodowy „Ujście Warty” powstał w 1 lipca 2001 r. i jest najmłodszym parkiem narodowym w Polsce. Park leży tuż przy granicy z Niemcami w powiatach: gorzowskim, słubickim i sulęcińskim. W granicach Parku znajdują się tereny 4 gmin: Kostrzyn nad Odrą, Witnica, Słońsk i Górzyca. Większość Parku to podmokłe łąki, pastwiska i rozlewiska.
Rozległa, otwarta przestrzeń z dużą ilością wody to raj dla ptaków. To właśnie one są w Parku Narodowym „Ujście Warty” najważniejsze – są głównym celem ochrony. Lista gatunków, które się w Parku pojawiają, ma już około 280 pozycji, z czego 170 to gatunki lęgowe. Podczas wiosennych i jesiennych przelotów samych gęsi można tu naliczyć ponad 100 tysięcy osobników.