Program Inwestycji Strategicznych – podsumowanie I i omówienie II naboru z BGK
30.11.2021
W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie dla samorządowców w sprawie Programu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład. Członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Robaczyński odpowiadał na pytania samorządowców uczestniczących w spotkaniu stacjonarnie oraz online.
- Nie tak dawno spotkaliśmy się w urzędzie by cieszyć się z wyników I naboru do Programu Inwestycji Strategicznych. Wtedy podkreślaliśmy jak ważne dla rozwoju gospodarki, zwłaszcza w trudnym czasie pandemii, są rządowe środki. Choć informacje o stanie polskiej gospodarki i jej budżecie cieszą, to decyzja o wsparciu samorządów w ich rozwoju i inwestycjach jest dobra. Szczególnie cenne jest założenie zrównoważonego rozwoju, a nie rozwoju dyfuzyjnego. Kolejny nabór w dodatkowym module zwraca szczególną uwagę na inwestycje w obszarach popegeerowskich - podkreślił na wstępie wojewoda Władysław Dajczak.
Kwota dofinansowania przypadająca na mieszkańca województwa lubuskiego w I naborze do Programu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład wyniosła 655 zł.
- Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to projekt długookresowy, który wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Pilotażowa edycja pobudzi inwestycje w 2785 samorządach w Polsce. Łącznie pomożemy im zrealizować ponad 4 tysiące projektów na kwotę ponad 23 mld zł. Samorządy zrealizują wiele potrzebnych inwestycji, na których skorzystają Polacy i gospodarka – podsumował Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK.
Obszary inwestycji z najwyższym dofinansowaniem w pierwszym naborze to: infrastruktura drogowa (223,2 mln zł), infrastruktura wodno-kanalizacyjna (114,5 mln zł) i rewitalizacja obszarów miejskich (59 mln zł).
Nabór do kolejnej edycji
Nabór do kolejnej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych ruszy w najbliższych tygodniach. BGK uruchomi dwa równoległe nabory wniosków: dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego i drugi dla gmin popegeerowskich.
W programie dla wszystkich samorządów są 4 priorytety, a w nich 36 obszarów inwestycyjnych. Każda jednostka samorządu terytorialnego może złożyć 3 wnioski i otrzymać bezzwrotne dofinansowanie nawet do 95 proc. wartości inwestycji.
Gminy, które Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zakwalifikował jako gminy popegeerowskie, mogą równolegle złożyć dwa dodatkowe wnioski w specjalnie dla nich przygotowanym naborze. To rozwiązanie pomoże wyrównywać ich szanse rozwojowe. Wnioski mogą dotyczyć 11 obszarów gospodarki, a samorządy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 98 proc. wartości inwestycji.
Więcej danych dotyczących naboru wniosków i wyników pierwszej edycji programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych można znaleźć na stronie internetowej Programu Inwestycji Strategicznych.