Program Inwestycji Strategicznych – ważny element Rządowego Funduszu Polski Ład
05.07.2021
Program Inwestycji Strategicznych to nowy rządowy program realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wojewoda Władysław Dajczak wziął udział w spotkaniu informacyjnym dla samorządowców, które poprowadził członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Robaczyński.
Inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami to obszary, w których samorządy mogą otrzymać do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania. Program Inwestycji Strategicznych zakłada dofinansowanie zadań realizowanych przez samorządy w całym kraju.
- Rządowy Fundusz Polski Ład to 20 mld zł dla samorządów. To szansa na realizacje ważnych, strategicznych dla wspólnot samorządowych inwestycji takich jak infrastruktura drogowa, wodno-kanalizacyjna, gospodarka odpadami, czy budowa lub modernizacja źródeł zeroemisyjnego ciepła sieciowego. To niespotykane w historii Polski wsparcie na poziomie od 80 aż do 95% finansowania inwestycji. To zasypywanie różnic rozwojowych - powiedział wojewoda Władysław Dajczak po spotkaniu.
Bank Gospodarstwa Krajowego planuje dwie pilotażowe edycje programu. Pierwszą uruchomił już 2 lipca. Pilotażowe nabory pozwolą zweryfikować priorytetowe dla samorządów obszary inwestycji.
- Drogi, przedszkola, kanalizacja i inne inwestycje są potrzebne we wszystkich regionach Polski, ale samorządom brakuje pieniędzy na ich sfinansowanie. Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych jest odpowiedzią na potrzeby inwestycyjne samorządów. Korzyści z tego programu będzie czerpać społeczeństwo i cała gospodarka – powiedział na spotkaniu w Gorzowie Wielkopolskim członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Tomasz Robaczyński.
Zasady programu
W pierwszej - pilotażowej edycji programu każdy samorząd może złożyć maksymalnie 3 wnioski o dofinansowanie inwestycji. Proces odbywa się w pełni elektronicznie – w specjalnie przygotowanej aplikacji programu.
Bank Gospodarstwa Krajowego przyjmuje wnioski o dofinansowanie. Po zakończeniu naboru przekaże zbiorczy raport do komisji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komisja ta przygotuje rekomendację, na podstawie której Prezes Rady Ministrów zdecyduje o przyznaniu dofinansowania. Informację o przyznaniu dofinansowania samorząd otrzyma w aplikacji, za pośrednictwem której złożył wniosek.
Program będzie się odbywał poprzez wystawianie promes przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aby JST mogła uruchomić przetarg, otrzyma od Banku Gospodarstwa Krajowego wstępną promesę, a po zakończeniu przetargu promesę inwestycyjną.
W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała 12 miesięcy lub krócej, Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaci środki z programu po zakończeniu realizacji inwestycji. W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, samorząd otrzyma środki w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych jej etapów).
Informacje o szczegółach programu są dostępne na stronie internetowej banku www.bgk.pl