Przekazanie promes na samochody dla OSP
22.04.2022
W Mirocinie Górnym odbyło się przekazanie promes na 11 samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Wspólnie wręczyli je wojewoda Władysław Dajczak, europoseł Elżbieta Rafalska, poseł Elżbieta Płonka i komendant wojewódzki PSP st. bryg. Patryk Maruszak.
W całym województwie mamy 348 jednostek OSP, w tym 150 w KSRG. To prawie 10000 druhów, którzy uczestniczą w różnorodnych akcjach. To wielki dobytek, długoletnie doświadczenie, i ogromny wkład w bezpieczeństwo mieszkańców. Cieszę się, ze jako przedstawiciel rządu mogę wspierać i dalej będę wspierał wszystko to co robicie, ponieważ zasługujecie na najlepszy sprzęt.
- mówił w czasie uroczystości wojewoda Władysław Dajczak.
Promesy otrzymały OSP Mirocin Górny, OSP Nowogród Bobrzański, OSP Sucha, OSP Gostchorze, OSP Wyszanowo, OSP Lutol Suchy, OSP Pszczew, OSP Skwierzyna, OSP Niegosław, OSP Gola i OSP Ołobok.
Jesteśmy dziś w miejscowości małej, ale o długiej historii działania Ochotniczej Straży Pożarnej. Jako przedstawiciel rządu Premiera Mateusza Morawieckiego mogę wręczyć promesy, które są symbolem docenienia działań Ochotniczej Straży Pożarnej i jej wkładu w bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa. Przy każdej okazji wyrażam ogromną wdzięczność za poświęcenie i zaangażowanie, które wkładacie w służbę w OSP. Wasze wsparcie i profesjonalizm są dostrzegane i bardzo za nie dziękuję. Mam nadzieję, ze ten nowoczesny sprzęt będzie was wspierał
– dodał wojewoda.
Zakup samochodów za prawie 9 mln zł zostanie sfinansowany ze środków, które pochodzą z budżetu samorządów, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W czasie uroczystości wręczone zostały również 10 decyzji o przyznaniu emerytalnego świadczenia ratowniczego dla druhów OSP z województwa lubuskiego.
Na podstawie art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych strażakowi ratownikowi OSP przysługuje świadczenie ratownicze (corocznie waloryzowane) z tytułu wysługi lat w OSP w wysokości 200 zł. Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku) - przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet).