Punkt dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego w Międzyrzeczu został oficjalnie otwarty!
29.02.2024
W czwartek, 29 lutego 2024 r., w Międzyrzeczu odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego dla osób będących w kryzysie zdrowia psychicznego, gdzie pomoc w ramach NFZ można uzyskać bez skierowania i bez koniczności wcześniejszego zapisywania się.
W wydarzeniu wziął udział Radosław Wróblewski Dyrektor Generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, który w imieniu Wojewody Lubuskiego złożył gratulacje i podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację przedsięwzięcia:
W sercu Międzyrzecza powstał punkt, w którym można liczyć na pomoc, liczyć na to, że są tutaj fachowcy, że można przyjść, zgłosić się ze swoim problemem, porozmawiać. To jest najważniejsze, bo wszyscy diagnozujemy dzisiaj rzeczywistość – w szalonym postępie cywilizacyjnym, tym, że żyje nam się coraz lepiej, wygodniej niestety coraz częściej żyje się nam z wieloma problemami psychicznymi dzieci, młodzieży, seniorów, ludzi dorosłych
– mówił Dyrektor Wróblewski.
Podczas otwarcia PZK Samorząd Województwa Lubuskiego przekazał dotację na wsparcie lekarzy ze szpitala - środki w wys. 60 tys. zł będą stanowiły dodatek do wynagrodzenia dla lekarzy, którzy otworzyli specjalizację w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży.
Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego Centrum Zdrowia Psychicznego działa przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych działa przy ul. 30 Stycznia 43/2 w Międzyrzeczu.
Jest otwarty od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do 18:00.
W PZK pomoc uzyskają pełnoletni mieszkańcy powiatu międzyrzeckiego (wyjątkiem jest terapia rodzinna, w której udział mogą brać również nieletni).
Do zadań Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego należy:
Wstępna ocena potrzeb zdrowotnych osób zgłaszających się do PZK, uzgodnienie wstępnego planu postępowania terapeutycznego oraz udzielanie możliwego wsparcia.
Uzgadnianie terminu przyjęcia w przypadkach pilnych, nie później niż 72 godziny od zgłoszenia.
Udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Udzielanie informacji o zakresie działania Centrum Zdrowia Psychicznego i możliwości uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej.
Wskazanie miejsca uzyskania niezbędnego świadczenia z zakresu pomocy społecznej, w przypadkach tego wymagających.