Ruszyła kwalifikacja wojskowa 2024
01.02.2024
Wczoraj, 1 lutego br. kwalifikacja wojskowa wystartowała w pięciu powiatach województwa lubuskiego i mieście Gorzów Wielkopolski. Na wojewódzkiej inauguracji kwalifikacji w powiecie gorzowskim, w budynku przy ul. Myśliborskiej 36 w Gorzowie Wlkp. obecny był Dariusz Popławski, I Wicewojewoda Lubuski.
W ciągu najbliższych tygodni przed powiatowymi komisjami lekarskimi z województwa lubuskiego stanie ponad 6 000 młodych ludzi!
Młodzi ludzie, młodzi mężczyźni i kobiety, podchodzą do kwalifikacji wojskowej celem otrzymania odpowiedniej kategorii zdrowia, aby móc zasilić szeregi Wojska Polskiego na czas pokoju, jak i czas spędzany ewentualnie w uczelniach wojskowych, w jednostkach wojskowych. Komisja przeprowadza zgodnie z procedurami badania, rozmowy, które mają na celu określenie kategorii zdrowia. Nie ma się czego obawiać, tylko po prostu przyjść, zaliczyć to, co się ma zaliczyć i czekać na ewentualne powołanie albo samemu się zgłosić do służby wojskowej
– mówił Wicewojewoda Dariusz Popławski.
Kwalifikacja wojskowa organizowana jest co roku. Jej termin, czas trwania oraz roczniki i grupy osób podlegających obowiązkowi stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej.
Tegoroczna kwalifikacja ruszyła 1 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2024 r.
Kwalifikacja wojskowa 2024 dotyczy:
- mężczyzn z tzw. rocznika podstawowego, czyli urodzonych w 2005 roku, a także panów urodzonych w latach 2000 – 2004, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- kobiet urodzonych w latach 1997 – 2005, posiadających przydatne dla wojska kwalifikacje. Chodzi m.in. o panie, które w trwającym roku szkolnym lub akademickim kończą studia na kierunkach: farmacja, fizjoterapia, lekarski, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, weterynaria, psychologia, a także te, kończące naukę w specjalnościach technik farmaceutyczny oraz technik weterynarii.
- Przed komisjami będą też mogli pojawić się 18-letni ochotnicy i wszystkie osoby niemające wciąż uregulowanego stosunku do służby wojskowej, a które nie ukończyły jeszcze 60 lat.
Na terenie województwa lubuskiego funkcjonuje czternaście powiatowych i jedna wojewódzka komisja lekarska.
Terminy i godziny funkcjonowania poszczególnych komisji lekarskich na terenie województwa lubuskiego są określane w drodze obwieszczenia i ogłaszane nie później niż 14 dni przed dniem jej rozpoczęcia.