Samorząd 3.0 czyli rozwój bez barier
27.05.2021
W Dniu Samorządu Terytorialnego w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się hybrydowa konferencja Ministra Michała Cieślaka i lubuskich samorządowców. To element konsultacji projektu „Samorząd 3.0”, który zakłada likwidację barier rozwojowych.
Jednymi z głównych założeń projektu są ułatwienia realizacji inwestycji rozwojowych i o znaczeniu pożytku publicznego, nowe źródła finansowania samorządów oraz poprawa jakości usług publicznych.
- Cieszę się, że w Dniu Samorządu Terytorialnego to właśnie w naszym województwie odbywają się konsultacje dotyczące rozwoju samorządu. Wszystko co przed nami zapowiada lepszą przyszłość. Pandemia powoli gaśnie, ogłosiliśmy Polski Ład, a to wszystko wymaga zmiany podejścia do spraw związanych z samorządem, o czym będzie z Państwem rozmawiał minister Michał Cieślak – mówił wojewoda Władysław Dajczak witając zebranych gości.
3 podstawowe wyzwania, przed którymi staje „Samorząd 3.0.” to:
- ułatwienie inwestycji o znaczeniu rozwoju pożytku publicznego.
- Nowe źródła finansowania samorządów.
- Poprawa jakości usług publicznych.
Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, organizacje samorządowe i pozarządowe oraz obywatele, mogą nadsyłać propozycje do 31 maja 2021 r. na e- mail samorzad@kprm.gov.pl lub na adres KPRM.
Kolejny krok dla rozwoju
– Samorząd powstał 30-lat temu. Kluczowe zmiany w prawie samorządowym przeprowadzono na przełomie wieków. Od tego czasu staliśmy się członkiem UE, dokonaliśmy skoku inwestycyjnego i jesteśmy świadkami ogromnego postępu technologicznego. Zmieniły się problemy i oczekiwania obywateli. To wszystko ma wpływ na samorząd. Ta nowa rzeczywistość pokazuje, że nadszedł czas na trzeci krok –– mówił w czasie otwarcia konferencji minister Michał Cieślak.
W czasie spotkania samorządowcy podsuwali własne wnioski dotyczące samorządów. Były to m.in. kwestie związane z przemodelowaniem gospodarki odpadami, recyklingiem i gospodarką komunalną. Poruszono również kwestie uporządkowania podatków PIT i CIT. Poruszono również kwestię uporządkowania wynagrodzeń i odpływu specjalistów z administracji.
- Dobra współpraca z samorządowcami z województwa lubuskiego pozwoliła nam na zabezpieczenie zdrowotne mieszkańców w czasie pandemii. Ten przykład pokazuje jak ważne jest by współpraca samorządów z rządem dobrze się układała – podsumował wojewoda Władysław Dajczak.