Seminarium Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze
22.09.2021
Wojewoda Władysław Dajczak uczestniczył w seminarium na temat znaczenia i wykorzystania danych pozyskanych w ramach Narodowego Spisu Powszechnego.
Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021 dobiega końca. Urząd Statystyczny w Zielonej Górze zorganizował seminarium pt.: „Wykorzystanie danych spisowych, jako źródła działań strategicznych na poziomie kraju, regionu, miast i gmin”, by podkreślić znaczenie pozyskanych danych. Głównym celem spotkania było określenie roli statystyki publicznej w diagnozie procesów społecznych i gospodarczych.
- Wszystkie działania, które w różnych obszarach podejmuje państwo, nie byłyby możliwe bez danych statystycznych. Za kilka dni kończy się Narodowy Spis Powszechny. Z tego miejsca dziękuję dyrektorowi i pracownikom Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze. Stoiska spisowe były widoczne przy okazji festynów i wydarzeń w województwie. Byliście otwarci i gotowi by nieść pomoc naszym mieszkańcom - powiedział wojewoda Władysław Dajczak w czasie otwarcia spotkania.
Zaproszeni eksperci mówili m.in. o roli samorządów w realizacji Spisu oraz korzyści z wykorzystywania danych spisowych w kreowaniu strategii rozwoju gmin, czy o planowaniu polityki społecznej w oparciu o dane spisowe. Wśród ekspertów znaleźli się specjaliści z Uniwersytetu Zielonogórskiego, oraz Departamentu Badań Demograficznych GUS.
Spis ludności to podstawowe badanie z zakresu statystyki ludności. Pozyskane w ten sposób dane są wykorzystywane zarówno na szczeblu krajowym, jak i zagranicznym do porównań międzynarodowych.
Dane pozyskane w ramach Spisu są wykorzystywane m.in. do oblicza przez Ministerstwo Finansów kwoty dotacji dla poszczególnych gmin według liczebności populacji, planowania środków na ochronę zdrowia, pozyskiwania dotacji unijnych oraz do ustalania ilości reprezentantów kraju w Parlamencie Europejskim.