W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna na terenie woj. lubuskiego na dzień 18.09.2024 r

18.09.2024

Komunikat

W dniu 18.09.2024 r. zaobserwowano przekroczenie:

               - stanu alarmowego na 8 stacjach wodowskazowych:

Nowogród Bobrzański – rzeka Bóbr,
Żagań – rzeka Bóbr,
Szprotawa – rzeka Bóbr,
Łozy – rzeka Kwisa,
Szprotawa – rzeka Szprotawa,
Żagań – rzeka Czerna Wielka,
Stary Raduszec – rzeka Bóbr,
Gubin – Nysa Łużycka

              - stanu ostrzegawczego na 2 stacjach wodowskazowych:

Połęcko – rzeka Odra,
Cigacice – rzeka Odra

- stanów wysokich na 10 stacjach wodowskazowych:

Dobroszów Wielki – rzeka Bóbr, Iłowa – rzeka Czerna Mała, Maczków – rzeka Ilanka, Pleśno – rzeka Lubsza, Przewóz – rzeka Nysa Łużycka, Smolno Wielkie – rzeka Obrzyca, Nowa Sól – rzeka Odra, Biała Góra – rzeka Odra, Nietków – rzeka Odra, Przewoźniki – rzeka Skroda.

 

- Na Warcie poniżej Zbiornika Jeziorsko do ujścia rzeki występują wzrosty stanów wody, lokalnie stabilizacja. Na dopływach Warty dominują spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie zaznaczyły się wzrosty. Na granicznym odcinku Odry, poniżej profilu wodowskazowego Słubice do profilu wodowskazowego Widuchowa  nastąpiły wzrosty stanów wody.

- Obecnie wciąż obserwuje się tendencję wzrostową stanów wód, związaną ze spływem wód opadowych.


W dniu 18 września 2024 r. obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne:

  • 3 stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych

    Stany wody na Odrze środkowej będą miały tendencję wzrostową w strefie wody wysokiej, początkowo z przekroczeniem stanów ostrzegawczych a następnie alarmowych.
    Obszar: Odra od ujścia Bobru do Słubic

    Na dolnej Nysie Łużyckiej przewiduje się dalszy wzrost stanu wody przy przekroczonym stanie alarmowym w Gubinie, a następnie spodziewana jest stabilizacja. Na stan wody ujściowego odcinka rzeki wpływ będzie miał przybór wody na Odrze. Spadki stanu wody powinny się zaznaczyć w drugiej połowie okresu, szczególnie na Nysie Łużyckiej powyżej Gubina.
    Obszar: Nysa Łużycka od Zgorzelca do ujścia do Odry

    Stany  wody na Odrze środkowej będą miały tendencję wzrostową w strefie wody wysokiej, początkowo z przekroczeniem stanów ostrzegawczych a następnie alarmowych.
    Obszar: Odra od ujścia Baryczy do ujścia Bobru

    Na dolnym odcinku Bobru utrzyma się znaczne przekroczenie stanów alarmowych z tendencją wzrostową lub stabilizacją stanów wody w pierwszej połowie okresu i stabilizacją lub powolnym opadaniem w drugiej połowie okresu. W ujściowym odcinku mogą występować wahania stanów wody, a wzrosty spowodowane dodatkowo przyborem wody na Odrze.
    Obszar: Bóbr od ujścia Kwisy do ujścia Odry

    W zlewni Czernej Wielkiej, Czernej Małej oraz w ujściowym odcinku Szprotawy przewidywane są wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej, odcinkami powyżej stanów alarmowych i ostrzegawczych. W Iłowie na Czernej Małej stan wody może wzrosnąć powyżej stanu alarmowego.
    Obszar: Bóbr od Bobrzycy do ujścia (bez Kwisy i Czernej Wielkiej)

    W zlewni Czernej Wielkiej, Czernej Małej oraz w ujściowym odcinku Szprotawy przewidywane są wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej, odcinkami powyżej stanów alarmowych i ostrzegawczych. W Iłowie na Czernej Małej stan wody może wzrosnąć powyżej stanu alarmowego.
    Obszar: Czerna Wielka

 

Obowiązujące pogotowia oraz alarmy przeciwpowodziowe w gminach i powiatach woj. lubuskiego

- Alarmy przeciwpowodziowe występują w gminach: Szprotawa, Małomice, Żagań, miasto Żagań
- Pogotowie przeciwpowodziowe występuje w gminach: Krosno Odrzańskie, Gubin, Maszewo, Bobrowice, Dąbie, m. Gubin, Szlichtyngowa, Nowogród Bobrzański, Przewóz, Trzebiel, Łęknica, Brody

 

 

- WCZK prowadzi bieżący monitoring sytuacji w ościennych województwach, ściśle współpracuje z właściwymi terytorialnie RZGW, IMGW, służbami KW PSP, WOT i powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego.
Dodatkowo na bieżąco monitoruje sytuację na rzekach oraz zbiornikach wodnych.

- RZGW we Wrocławiu w związku z sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną w dniu 17.09.2024 r., aż do odwołania wprowadził czasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych znajdujących się na obszarze działania RZGW Wrocław.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}