Szkolenie dla pracowników publicznych służb zatrudnienia
12.10.2021
W dniach 7-8 października 2021r. w Hotelu Dwór Kolesin odbyło się szkolenie, w którym wzięli udział pracownicy urzędów pracy województwa lubuskiego. Tematyką szkolenia były aktualne zmiany w kodeksie postępowania administracyjnego z uwzględnieniem ustawy o doręczeniach elektronicznych.
Uczestnicy szkolenia zapoznali się z najnowszymi zmianami kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącymi m.in. doręczeń pism za pomocą środków komunikacji elektronicznej, biegu terminów, sposobów doręczeń korespondencji w postępowaniu administracyjnym, przedłużania postępowania czy przywracania terminów ze względu na epidemię Covid-19.
Na zlecenie Wojewody Lubuskiego, szkolenie zrealizowane zostało przez Agencję Rozwoju Personalnego S-Kadra S.C. z siedzibą w Kielcach a prowadzącą szkolenie była Pani Beata Barwinek, która jest certyfikowanym trenerem oraz ekspertem rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem w publicznych służbach zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Ustawa o doręczeniach elektronicznych, która weszła w życie 5 października 2021 r. wprowadza zasady funkcjonowania w obrocie prawnym elektronicznych przesyłek rejestrowanych, dzięki czemu komunikacja pomiędzy podmiotami ma stać się znacznie łatwiejsza i szybsza. Przepisy ustawy umożliwią stosowanie e-Doręczeń zarówno w instytucjach publicznych, jak i niepublicznych.
W świetle zmian „kalendarz” obligatoryjnego wdrażania e-Doręczeń i usługi hybrydowej w administracji publicznej kształtuje się następująco:
- Organy administracji rządowej oraz jednostki budżetowe obsługujące
te organy – od 5 lipca 2022 r. - Organy władzy publicznej (inne niż w/w wymienione) w tym organy kontroli państwowej i ochrony prawa, oraz jednostki budżetowe obsługujące
te organy – od 5 lipca 2022 r. - ZUS i zarządzane przez niego fundusze oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i fundusze zarządzane przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, NFZ – od 5 lipca 2022 r.
- Agencje wykonawcze, instytucje gospodarki budżetowej, państwowe fundusze celowe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, uczelnie publiczne, Polska Akademia Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne, państwowe i samorządowe instytucje kultury, inne państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych – od 1 stycznia 2023 r.
- Jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz związki metropolitalne oraz samorządowe zakłady budżetowe – 1 stycznia 2024 r.; hybrydowa –
1 października 2029 r. - Sądy i trybunały, komornicy, prokuratura, organy ścigania, Służba Więzienna – 1 października 2029 r.
- Podmioty publiczne inne niż wyżej wymienione – od 1 stycznia 2025 r.