Trwa wygaszanie ogniska WZW A w lubuskiem
21.03.2025
W odpowiedzi na rosnącą liczbę zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A, w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie Zespołu ds. przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się zakażeń. W naradzie uczestniczyli m.in. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, Marek Cebula, Wojewoda Lubuski, Dorota Konaszczuk, Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Anna Duczapska, Dyrektor Wydziału Zdrowia LUW.
Zespół ds. przeciwdziałania WZW A
Aby skutecznie zwalczać ognisko zakażeń, Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny powołał Zespół ekspertów, w którego skład wchodzą przedstawiciele GIS, LUW, NFZ, NIZP-PZH-PIB, konsultanci wojewódzcy oraz przedstawiciele władz lokalnych.
Podczas spotkania podsumowano szereg działań Zespołu, jakie zostały podjęte w związku z wystąpieniem przypadków zakażeń WZW A w lubuskiem, a także zablokowaniem jego rozprzestrzeniania. Wyciągnięte wnioski przyczynią się również do wypracowania procedur działań, by zapobiegać występowaniu chorób zakaźnych w województwie w przyszłości.
Główny Inspektor Sanitarny, Paweł Grzesiowski podsumował działania Zespołu:
Choroby zakaźne nie wygasły, są aktywne. Musimy być przygotowanie na takie sytuacje, jak choćby ognisko w Gorzowie Wlkp. W Polsce nie ma szczepień obowiązkowych przeciwko WZW A – takie zdarzenia, jak pojedyncze ogniska, które się rozprzestrzeniają, mogą w przyszłości się powtarzać. Działania Zespołu to swoista lekcja, z której musimy wyciągnąć praktyczne wnioski na przyszłość.
(…) Ważne jest jak najszybsze powoływanie zespołów interdyscyplinarnych, by działania były rozproszone. Największym sukcesem była akcja szczepień, która zaowocowała zaszczepieniem przeciwko WZW A ponad 1200 osób. Równie ważne jest także dbanie o właściwy stan sanitarny w miejscach publicznych.
(…) Działania w lubuskiem są skuteczne – zdecydowanie zmniejszyła się ilość przypadków! Ostateczny sukces będzie można ogłosić dopiero po 3 miesiącach od ostatniego zgłoszonego przypadku, aby uznać, że nie ma nowych ognisk choroby.
(…) Możemy z pewnością wykluczyć, że na terenie województwa lubuskiego doszło do skażenia masowego wirusem., np. wody czy żywności. Przebieg ogniska jest miejscowy – to głównie kontakty osobiste (w rodzinie).
- mówił Paweł Grzesiowski GIS
Wojewoda Lubuski Marek Cebula zaznaczył:
Naszym priorytetem jest ochrona zdrowia mieszkańców. Współdziałanie służb okazało się kluczem do sukcesu. Chcę jednak zwrócić się do Lubuszan z apelem – w związku z licznymi podróżami i gośćmi z zagranicy, którzy odwiedzają m.in. Lubuskie – przypadki chorób zakażnych – również tych „wygaszonych” – pojawiają się. Stąd tak ważne są szczepienia. To najistotniejszy element naszego zbiorowego, populacyjnego bezpieczeństwa! Odpowiedzialne podejście do szczepień może skutecznie chronić nasze zdrowie i bezpieczeństwo.
Zaszczepienie 1207 osób przeciwko WZW A w krótkim czasie przywraca wiarę w to, że możemy mieć bezpieczne środowisko i pomimo sytuacji jaka miała miejsce - poradzimy sobie z tym problemem
- podkreśliła podczas konferencji Dorota Konaszczuk, Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
- Pierwszy przypadek WZW A wykryto w grudniu 2024 r. u 6-letniego dziecka. Do 19 marca 2025 r. odnotowano 24 zakażenia – 13 u dzieci i 11 u dorosłych. Najwięcej zachorowań wystąpiło w 12. i 13. tygodniu od pierwszego przypadku. Nadzorem epidemiologicznym objęto 1240 osób.
- We współpracy z Wojewodą Lubuskim i NFZ uruchomiono punkty szczepień w POZ oraz w zakładach pracy. Do 18 marca 2025 r. zaszczepiono 1207 osób, w tym 535 dzieci i 157 dorosłych w ramach akcji sanepidu oraz 515 osób w ramach szczepień komercyjnych. Dodatkowe punkty szczepień działały w weekendy oraz w miejscach pracy.
- Podjęte działania obejmują m.in.:
✅ nadzór epidemiologiczny nad osobami z kontaktu,
✅ kontrole sanitarne w placówkach i zakładach pracy,
✅ kampanie edukacyjne, w tym zajęcia dla dzieci i młodzieży,
✅ szeroką akcję informacyjną w mediach,
✅ dystrybucję materiałów o profilaktyce w zakładach pracy, galeriach handlowych, obiektach kultury i sportu, bankach, hipermarketach oraz komunikacji miejskiej,
✅ szkolenia online dla pracowników sprzątających,
✅ zalecenie zwiększonej dezynfekcji w placówkach oświatowych i POZ,
✅ decyzje o odsunięciu od pracy przy żywności osób potencjalnie zakażonych.
- Dzięki współpracy z Urzędem Miasta Gorzowa Wlkp. ulotki informacyjne o WZW A trafiły do wszystkich obiektów miejskich, a placówki oświatowe otrzymały dodatkowe środki na dezynfekcję.