Uroczyste obchody 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia
30.08.2022
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął udział w obchodach 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia 1982 roku
W przeddzień 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia Prezydent RP Andrzej Duda odsłonił specjalną instalację artystyczną w centrum Gorzowa Wielkopolskiego upamiętniającą ważną dla całego regionu datę.
– Solidarność zwyciężyła i jest tu dziś z nami w osobach bohaterów tamtych dni. Dziś Solidarność jest symbolem wolnej i suwerennej Polski na całym świecie. W całym kraju w wyniku strajków robotniczych doszło do zawarcia historycznych porozumień, które rozpoczęły w Polsce nową erę. Po dziesięcioleciach zmagań z komunistycznym zniewoleniem ten czas stał się początkiem wielkiego zwycięstwa. Jako ten, który dziś piastuje najważniejszy w kraju urząd, pochylam głowę przed Waszym bohaterstwem. Dziękuję, że pokonaliście komunę – mówił w czasie uroczystości Prezydent Andrzej Duda.
Podczas uroczystości Prezydent wręczył również odznaczenia państwowe osobom zasłużonym na rzecz województwa lubuskiego oraz przemian demokratycznych w Polsce. Łącznie odznaczenia odebrało 21 osób. Przyznawane zostały m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrne Krzyże Zasługi, Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Prezydentowi podczas wizyty w Gorzowie Wielkopolskim towarzyszyli zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik i Sekretarz Stanu Wojciech Kolarski.
– Właśnie w tym miejscu, przed naszą historyczną Katedrą 31 sierpnia 1982 roku miały miejsce ważne wydarzenia. Dziś jest z nami prezydent Andrzej Duda, aby oddać szacunek i cześć gorzowianom, którzy 40 lat temu przyszli tutaj, aby zaprotestować. Jak powiedział jeden z uczestników gorzowskiego sierpnia: zaprotestować przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, przeciwko temu, że solidarność sprowadzono do podziemi. Co więcej – po to, aby powiedzieć ludziom, że komuna nie może dłużej trwać. Ci ludzie za ten protest zapłacili bardzo wysoką cenę. Kilkaset osób zostało zatrzymanych, wielu z nich zostało osądzonych przez kolegia i zapłaciło wysokie kary, jeszcze innych pozbawiono pracy czy zostało wyrzuconych ze szkół. Dzisiaj za to poświecenie dla nas, dla wolnej Ojczyzny odebrali z rąk Prezydenta dar najwyższego szacunku, jakim jest medal – podkreślał podczas uroczystości Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.
Z okazji wydarzeń sierpniowych komitet organizacyjny przygotował także wystawę plenerową „Bitwa o Wolność”. Plansze opowiadające o uczestnikach tamtych wydarzeń zostały umieszczone w przy skwerze Wydarzeń Gorzowskich 31 sierpnia 1982 r. w Gorzowie Wielkopolskim.