Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13.04.2024
W 84. rocznicę zbrodni katyńskiej, z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Gorzowie Wlkp. odbyły się uroczyste obchody. Lubuszanie pamiętają!
Na przełomie kwietnia i maja 1940 roku, na rozkaz Józefa Stalina, NKWD dokonało egzekucji około 22 tysięcy polskich obywateli, w tym ponad 6 tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej. Egzekucje odbywały się w ścisłej tajemnicy, a ofiary zostały pochowane w masowych grobach, m.in. w Katyniu i Miednoje. Mord ten był przez wiele lat utajniony przez władze radzieckie.
Dziś Zbrodnia Katyńska jest uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną oraz zbrodnię przeciwko ludzkości.
W Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Marek Cebula, Wojewoda Lubuski wraz z przedstawicielami władz samorządowych, służb mundurowych oraz mieszkańców województwa, wziął udział w uroczystych obchodach upamiętniających polskich jeńców zamordowanych przez NKWD.
Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w gorzowskiej Katedrze odprawiona w intencji Ojczyzny i poległych oficerów.
Następnie na cmentarzu komunalnym, pod pomnikiem Krzyża Ofiar Katynia zostały złożone wieńce i zapalone znicze, w intencji tych, którzy 84 lata temu zostali bestialsko zamordowani.
Wojewoda Marek Cebula podkreślał podczas uroczystości, jak ważne jest to, by oddać cześć poległym, ale też zachować w pamięci przyszłych pokoleń prawdę o tej historii:
To ważne wydarzenie nie tylko upamiętnia tragiczne losy tysięcy Polaków, ale także przypomina o konieczności zachowania pamięci i szacunku dla tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Niech ta rocznica będzie momentem solidarności i jedności, budując więź pomiędzy kolejnymi pokoleniami, które pragną pielęgnować dziedzictwo bohaterów i wartości, które reprezentowali
- mówił Wojewoda.