Wizyta Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka w Kalsku
19.10.2022
W Kalsku odbyła się wizyta Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wraz z ministrem spotkali się z przedstawicielami środowisk rolniczych z województwa lubuskiego.
– Rolnicy lubuscy poprosili mnie o takie spotkanie, istotne i bardzo ważne dla wszystkich. Tematów do omówienia było sporo. Począwszy od suszy, aż do dopłat dla gospodarstw, poprzez różne problemy grup producenckich. Jednak spotkanie odbyło się w bardzo dobrej, rzeczowej atmosferze, co zauważył sam minister Henryk Kowalczyk. Pomimo poważnych rozmów o problemach, wiele spraw zgłoszonych przez rolników będzie w przyszłości realizowanych przez departamenty. Jednym z nich jest ciekawy, pilotażowy program, który opracowaliśmy wspólnie z lubuskimi weterynarzami i rolnikami odnośnie Afrykańskiego Pomoru Świń. Premier wesprze ten program, który będzie pierwszym tego typu w kraju. Podsumowaniem spotkania był fakt, że pomimo poruszenia trudnych tematów na zakończenie rozległy się brawa
– mówił wojewoda.
Wizyta w Kalsku była okazją do omówienia z przedstawicielami Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Powiatowego Inspektoriatu Weterynarii sytuacji w lubuskim rolnictwie. Szczególną uwagę poświęcono tematowi suszy oraz gwałtownych zjawisk pogodowych, które niszczą zbiory i w wyniku których rolnikom potrzebne jest szczególne wsparcie ze strony rządu.
Podczas spotkania z pracownikami Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego minister Kowalczyk i Wojewoda Lubuski rozmawiali na temat wyzwań, przed jakimi stoi polska produkcja rolna. Mówiono przede wszystkim o istocie wielokanałowego wsparcia dla polskiej wsi, a także o perspektywach jej rozwoju.
Z kolei podczas spotkania z przedstawicielami Lubuskiej Izby Rolniczej podjęto tematy bieżącej sytuacji w rolnictwie oraz kompleksowego wsparcia dla lubuskiego rolnictwa.
Lubuska Izba Rolnicza zrzesza środowisko rolnicze. Do zadań LIR-u należą m.in.: przygotowywanie analiz dot. produkcji rolnej oraz prezentacja ich samorządom i administracji rządowej, doradztwo w obszarze szeroko pojmowanej działalności rolniczej, podnoszenie kwalifikacji rolników, a także podejmowanie działań na rzecz polepszenia jakości produktów rolnych.