W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta w Nowej Soli

16.06.2021

Wojewoda Władysław Dajczak odbył wizytę w Nowej Soli, w czasie której m.in. wręczył Medale za Długoletnią Służbę i spotkał się z seniorami z Domu Seniora.

Wojewoda i Prezydent Nowej Soli stoją na przystani, w tle nadbrzeże i rzeka. Przed nimi stoją mikrofony dziennikarzy

Wojewoda udał się do Nowej Soli na zaproszenie prezydenta Jacka Milewskiego. Spotkał się tam z przedstawicielami lokalnego samorządu, obejrzał inwestycje realizowane z udziałem środków rządowych i dyskutował o planach na rozwój miasta oraz powiatu.

- Kontakty z samorządowcami są dla mnie bardzo ważne, ponieważ to kontakt z ludźmi, poznawanie problemów na miejscu, tam gdzie się one ogniskują – mówił wojewoda Władysław Dajczak w czasie konferencji prasowej podsumowującej wizytę. Wizyta w Nowej Soli była zaplanowana już w 2020 roku. Niestety, z uwagi na obostrzenia związane z pandemią, została przesunięta i mogła odbyć się dopiero teraz.

Medale za Długoletnią Służbę

Pierwszym punktem wizyty było spotkanie w Nowosolskim Domu Kultury, gdzie w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wojewoda wręczył 17 Złotych Medali za Długoletnią Służbę. 

-  Czekaliśmy długo na to spotkanie, ale myślę, że wszyscy rozumiemy powód dla którego nie mogliśmy spotkać się wcześniej. To ważne odznaczenie wyróżnia za długoletnią pracę w służbie państwa i społeczeństwa. Zostawiacie Państwo duży ślad tutaj, na miejscu, w Nowej Soli ale też w całym regionie. (…) Życzę żeby praca, którą wykonujecie Państwo na rzecz społeczności lokalnej przynosiła satysfakcję i była doceniana zwłaszcza przez tych, dla których ją Państwo wykonujecie – mówił wojewoda w czasie uroczystości.

Medale za Długoletnią Służbę są przyznawane za wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków, które wynikają z pracy zawodowej wykonywanej w służbie Państwa.

Dom Seniora

- W naszym województwie Domy Seniora są naprawdę wspaniałymi miejscami, dlatego cieszę się, że mogę dziś tu Państwa odwiedzić. Jako wojewoda mam przyjemność je odbierać przed otwarciem i w ostatnich 5 latach udało się ich otworzyć aż 47 – mówił wojewoda w czasie spotkania z seniorami.

Dom Dzienny „Senior +” w Nowej Soli powstał w 2020 roku, jednak jego otwarcie, z uwagi na pandemię przesunęło się na początek 2021 roku. Placówka oferuje 30 miejsc i jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Zawsze gdy jadę do Domu Seniora jestem zbudowany umiejętnościami, poczuciem wspólnoty i ilością zajęć jakimi z pasją zajmują się Seniorzy. Zawsze też powtarzam za Premierem, że może i młodzi biegną szybko, ale to Seniorzy lepiej znają drogę –podkreślał wojewoda dodając, że seniorska aktywność i upominanie się w samorządzie o działania skupione na seniorach są niezwykle cenne.

Miasto Nowa Sól realizuje zadanie polegające na stworzeniu Centrum Aktywności Społecznej.  W budynku znajduje się już Dzienny Dom Senior+, a od stycznia 2022 r. zaplanowane jest uruchomienie siedzib Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Centrum Aktywności Społecznej. W „CAS” znajdzie się również przestrzeń dla nowosolskich organizacji pozarządowych, które realizują działania statutowe na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz Seniorów. 

Pływalnia Solan

Kolejnym punktem wizyty było zwiedzenie nowopowstałej pływalni, której oficjalne otwarcie odbyło się 29 maja br. Na ten cel samorząd uzyskał 4,3 mln zł dofinansowania ze środków państwowego funduszu celowego, w ramach Programu Rozwoju Ponadlokalnej Infrastruktury Sportowej – edycja 2017.

Ośrodek dysponuje sześciotorowym basenem  o długości 25m, brodzikiem, dwiema wannami jacuzzi i strefą SPA z sauną fińską i parową. Na terenie pływalni będą odbywały się zajęcia z nauki pływania i aquafitnesu.

Szkoła Muzyczna

W porozumieniu z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w Nowej Soli trwają zaawansowane prace nad adaptacją zabytkowego budynku byłej willi A. Gruschwitza na Państwową Szkołę Muzyczną I st. Im. Grażyny Bacewicz. Projekt jest realizowany w ramach rewitalizacji obszaru ODRA zgodnie z wytycznymi Lokalnego programu rewitalizacji na lata 2016 – 2023.

Działania zmierzające do przeniesienia szkoły muzycznej trwają od 2016 roku i wymagały m.in. wyprowadzenia z budynku MOPS-u i ŚDS-u, uzyskania pozwoleń na przebudowę, rozbudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku użyteczności publicznej.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}