W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta w powiecie wschowskim

18.06.2021

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak odbył wizytę w powiecie wschowskim, w czasie której m.in. spotkał się z burmistrz Szlichtyngowej i odwiedził Punkt Szczepień Powszechnych.

Wojewoda pozuje do wspólnego zdjęcia z uczennicami w czasie festynu w I Zespole Szkół we Wschowie

Pierwsze tego dnia spotkanie wojewoda Władysław Dajczak odbył z burmistrz Szlichtyngowej Jolantą Wielgus oraz przedstawicielami lokalnego samorządu. Wojewoda obejrzał inwestycje infrastrukturalne realizowane w gminie z udziałem środków rządowych. Burmistrz przekazała również informacje o planowanych w najbliższym czasie inwestycjach w gminie.

– Kontakty z samorządowcami są dla mnie jako przedstawiciela rządu premiera Mateusza Morawieckiego w województwie bardzo ważne i cieszę się z dobrej współpracy. Dzięki niej w trakcie pandemii koronawirusa nie mamy i nie mieliśmy w Lubuskiem większych sytuacji kryzysowych – podkreślił wojewoda.

Burmistrz podziękowała wojewodzie za dostrzeganie potrzeb i potencjału gminy Szlichtyngowa oraz udzielone wsparcie, które przysłuży się do rozwoju gminy jak i polepszenia warunków życia jej mieszkańców. W rozmowach w Szlichtyngowej wojewodzie towarzyszył starosta Andrzej Bielawski.

Starosta wraz z samorządowcami z regionu omówił z wojewodą sprawy dotyczące inwestycji realizowanych w powiecie wschowskim oraz plany na kolejne inwestycje z rządowym wsparciem. 

Punkt Szczepień Powszechnych

W czasie wizyty wojewoda Władysław Dajczak odwiedził ze starostą Andrzejem Bielawskim punkt szczepień powszechnych we Wschowie, który znajduje się w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica. W tym punkcie dziennie może zaszczepić się 1000 osób. Na dziś w województwie lubuskim zaszczepionych pierwszą dawką jest już ponad 700 tys. mieszkańców.

Gminy z najlepszymi wynikami wyszczepialności mogą liczyć na nagrody ze strony rządu na:

  • 100 tys. złotych dla pierwszych 500 gmin, które osiągną poziom 67% zaszczepienia swoich mieszkańców,
  • 1 mln złotych dla gmin na terenie każdego z byłych 49 województw, które osiągną najwyższy wskaźnik wyszczepialności mieszkańców,
  • 2 mln złotych dla gminy, która osiągnie najwyższy poziom zaszczepienia w Polsce.

 

 

Spotkanie z młodzieżą i wizyta w spółce Jedność

Po wizycie w punkcie szczepień wojewoda odwiedził uczniów z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica, którzy uczestniczyli w szkolnym festynie. W czasie imprezy odbyły się konkursy wiedzy, konkurencje sportowe i pokaz OSP.  Wydarzenie zorganizowano by wesprzeć chorą na SMA Marysię z Brenna.

Wojewoda życzył zebranym uczniom radosnych wakacji, przypominając również, że w lecie należy dbać o własne bezpieczeństwo:

- Jesteście przed najwspanialszym okresem w swoim życiu, wakacje przed wami. Niech to będzie piękny, radosny czas! Korzystajcie z nich jak najbardziej, ale bądźcie ostrożni i pamiętajcie o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze abyście cali i zdrowi wrócili do szkoły – powiedział wojewoda.

Po spotkaniu z uczniami wojewoda udał się również do zakładu produkcyjnego Jedność sp. z o.o., który zajmuje się produkowaniem pelletu na snacki i prażynki w Polsce i w Europie. Od 2020 roku firma realizuje inwestycje, która pozwoli na zwiększenie możliwości produkcyjnych.

Konferencja Polski Ład

Wojewoda Władysław Dajczak uczestniczył w konferencji inaugurującej cykl spotkań w powiatach, które będą dotyczyły programu PolskiŁad.

- Program Polski Ład za chwilę będzie przekładał się na konkretne ustawy sejmowe i przyniesie kolejne ogromne pieniądze i kolejne możliwości inwestycji. Powstanie również specjalny fundusz inwestycyjny dla samorządów. Przed nami wielka szansa, a Polska jest na najlepszej drodze do szybkiego rozwoju i podkreślają to nawet specjaliści z Unii Europejskiej – mówił w czasie konferencji wojewoda.

Polski Ład to plan na czas po pandemii, w którym przedstawione zostały propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego. Plan, który przewiduje działania i inwestycje m.in. w zdrowie, rodzinę czy energetykę.

- Te spotkania pozwolą nam na poznanie oczekiwań mieszkańców Wschowy i powiatu wschowskiego. Zależy nam by skonsultować z Państwem ten program w wymiarze lokalnym i ogólnopolskim - podkreślał poseł Marek Ast, który zachęcał mieszkańców do rozmów.

Założenia Polskiego Ładu składają się z 10 obszarów i dotyczą najważniejszych aspektów w życiu Polaków. To: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska-nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}