W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01.03.2021

Wojewoda Władysław Dajczak uczestniczył w obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tegoroczne uroczystości zostały zorganizowane w Zielonej Górze. Przed ich rozpoczęciem wojewoda złożył kwiaty w miejscach pamięci w Gorzowie Wielkopolskim.

Wojewoda przekazuje żołnierce wieniec z biało-czerwonych kwiatów. W tle pomnik pamięci Żołnierzy Wyklętych (kamień z tablicą, na jego szczycie orzeł z rozpostartymi skrzydłami). Obok pomnika biało-czerwone flagi i warta honorowa żołnierzy

Gorzów Wielkopolski

Wojewoda Władysław Dajczak wraz  z przybyłymi delegacjami złożył kwiaty pod pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego. Następnie członkowie uroczystości udali się do Parku 750-lecia Miasta by kwiaty i znicze złożyć pod obeliskiem ustawionym jako hołd dla Żołnierzy Wyklętych. 

Zaraz po uroczystym złożeniu kwiatów w parku 750-lecia, wojewoda w towarzystwie przedstawicieli miasta i wojska wkopał dąb.  Drzewko posadzone niedaleko obelisku będzie stanowiło wyraźny symbol pamięci.

- W tym dniu chcę pozostawić tu symbol w postaci dębu, który jest potomkiem dębu Piast, czyli pomnika przyrody pochodzącego z nadleśnictwa Rzepin. Niech przypomina mieszkańcom o bohaterach naszej historii– podkreślił wojewoda prezentując certyfikat pochodzenia sadzonki.

Zielona Góra

Uroczystości wojewódzkie w Zielonej Górze rozpoczęły się Mszą Świętą w Konkatedrze, którą poprowadził bp. Paweł Socha. Odprawiono ją w intencji Żołnierzy Wyklętych. Następnie przybyłe delegacje udały się pod pomnik Żołnierzy Wyklętych na placu im. Majora Adama Lazarowicza. 

- Stoimy na placu nazwanym imieniem jednego z tamtych bohaterów, Majora Adama Lazarowicza. Był on człowiekiem, który nie zdjął munduru po wojnie i jako wiceprezes IV zarządu głównego Stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość poświęcał życie wyznawanym wartościom. Aresztowano go 1947 r., a skazano na śmierć w rocznicę 48. urodzin, Morderstwo zostało dokonane 1 marca  1951 roku, dokładnie 7o lat temu. W tym miejscu chylimy czoła i oddajemy hołd Majorowi. Wieczna chwała bohaterom! – mówił w czasie uroczystości wojewoda Władysław Dajczak, który podkreślał, że dzisiejsza uroczystość jest ważna, ponieważ pokazuje młodemu pokoleniu, że są wartości, za które warto oddać życie. 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto, które polski parlament ustanowił w 2011 roku z inicjatywy ś. p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W uzasadnieniu wniosku Prezydent określił święto jako wyraz hołdu za poświęcenie i męstwo oraz niezłomną postawę patriotyczną żołnierzy drugiej konspiracji.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}