Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 maja
03.05.2022
W Gorzowie Wielkopolskim odbyły się wojewódzkie obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 maja. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, którzy tłumnie przybyli na Plac Grunwaldzki.
Wojewoda Władysław Dajczak wraz z wicewojewodą Olimpią Tomczyk-Iwko i kadrą kierowniczą urzędu złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym patriotów walczących o wolną Polskę. Następnie delegacje udały się na Skwer Wolności, by złożyć kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Po złożeniu kwiatów mszę świętą w intencji Ojczyzny w gorzowskiej Katedrze odprawił ks. bp Paweł Socha.
Następnie – po uroczystym przejściu uczestników, Kompanii Honorowej 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i pocztów sztandarowych na Plac Grunwaldzki – odbyły się oficjalnie uroczystości. Ich oprawę wojskową zapewniła 17 Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza i Orkiestra Wojskowa z Żagania pod batutą dowódcy kapelmistrza kapitana Jacka Putra. Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipkach Wielkich zadbali o oprawę artystyczną. W uroczystościach wzięły udział tłumy mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego.
Dlaczego ta Konstytucja była i jest dla nas tak ważna, mimo że – patrząc na przestrzeni wieków – obowiązywała tylko przez chwilę i jej postanowień w większości nie udało się wcielić w życie? Była ważna, bo niosła w sobie nadzieję budowy silnego, wolnego państwa. Niosła głęboką nadzieję suwerenności, niezależności. Niosła nadzieję, że pokonamy odwiecznych wrogów i będziemy mogli sami decydować o sobie w naszym kraju. Bezpieczeństwo naszej Ojczyzny i naszych rodaków to niepodważalny priorytet. To dlatego budujemy silną, nowoczesną armię. Trzeba jednak wyciągać wnioski z historii. Dzisiaj trzeba o niej pamiętać, bo – co prawda nie u nas, ale przecież niedaleko od nas – znów mamy do czynienia z sytuacją, w której obce siły wkraczają na teren suwerennego państwa i są rzekomo siłami pokojowymi, a ich zadaniem jest bronić wolności narodowych oraz suwerenności. To właśnie dlatego musimy być silni i solidarni jako kraj.
- mówił wojewoda Władysław Dajczak w czasie uroczystości.
Odznaczenia państwowe
W czasie obchodów, w imieniu Prezydenta RP wojewoda Władysław Dajczak wręczył:
- 2 Złote Krzyże Zasługi;
- 1 Srebrny Krzyż Zasługi;
- 2 Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości;
- 2 Złote Medale za Długoletnią Służbę;
- 2 Srebrne Medale za Długoletnią Służbę.
W imieniu Prezesa Rady Ministrów wojewoda Władysław Dajczak wręczył:
- 3 Medale 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W imieniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wojewoda Władysław Dajczak wręczył:
- Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
W imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wojewoda Władysław Dajczak wręczył:
- Odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa.
Piknik wojskowy
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości rozpoczął się piknik wojskowy. Mieszkańcy, którzy tłumnie przyszli na Plac Grunwaldzki, mogli zjeść darmową wojskową grochówkę, obejrzeć eksponowany sprzęt i stoiska promocyjne oraz porozmawiać z żołnierzami i funkcjonariuszami służb mundurowych.
Jak co roku mieszkańcy mogli zmierzyć się również z tematyczną krzyżówką. W czasie pikniku można było ją odebrać z namiotu Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, a rozwiązaną wrzucić do specjalnej urny.
Spośród prawidłowo rozwiązanych krzyżówek wojewoda Władysław Dajczak wylosuje zwycięzców, dla których przewidziano atrakcyjne nagrody!
Krzyżówkę można również pobrać ze strony i zmierzyć się z nią w domu. Informacje o terminach, regulamin i samą krzyżówkę znajdziesz pod adresem: https://www.gov.pl/web/uw-lubuski/ruszamy-z-krzyzowka-trzeciomajowa2022
V Bieg Konstytucji 3 maja
W czasie tegorocznych obchodów nie mogło zabraknąć lubianego przez mieszkańców Biegu Konstytucji 3 maja. Biegacze startowali w 3 kategoriach:
-
dzieci do lat 7 – dystans ok. 100 m;
-
dzieci w wieku od 7 do 11 lat – dystans ok. 250 m;
-
bieg główny – 3 km.
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!