Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości
11.11.2022
Świętowaliśmy 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada rozpoczęły się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wraz z licznie przybyłymi delegacjami i mieszkańcami województwa oddał hołd jednemu z ojców polskiej niepodległości – Józefowi Piłsudskiemu.
Obchodzimy wspaniałe święto, podczas którego chcemy pokazać swoje przywiązanie do wolnej, suwerennej i niepodległej Ojczyzny. Jak wielką jest ona wartością, możemy się przekonać, gdy spojrzymy z bólem za naszą wschodnią granicę, gdzie barbarzyńska wojna wywołana przez Putina nakazuje nam ciągle myśleć o tym, że niepodległość nie jest wartością daną raz na zawsze. Chcemy dzisiaj złożyć hołd i szacunek wszystkim rodakom, którzy na trudnej drodze do wolności oddawali swoje życie, przelewali krew i cierpieli. Chcemy też pamiętać o tym, abyśmy o Ojczyźnie myśleli wszyscy tak samo: z patriotyzmem, z miłością i oddaniem
– powiedział Wojewoda.
Punktualnie w samo południe wszyscy zgromadzeni przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”.
Następnie w gorzowskiej Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, którą koncelebrował bp Tadeusz Lityński. Uroczystego charakteru liturgii nadała Wojskowa Orkiestra z Żagania.
Po Mszy, na Starym Rynku odbył się Apel z ceremoniałem wojskowym z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Mijają już 104. lata od pamiętnego listopada, kiedy Polska powróciła na mapę Europy i świata. 11 listopada to święto radosne. To również dzień, który nakazuje nam w sposób szczególny pamiętać o słowach takich jak niepodległość, wolność, suwerenność
– mówił Wojewoda Lubuski.
W swoim przemówieniu wojewoda podkreślał, że dla rządu Premiera Mateusza Morawickiego bezpieczeństwo Ojczyzny i rodaków jest najważniejsze; że Polsce potrzebna jest silna i nowoczesna armia, a władze kraju konsekwentnie prowadzą – i będą prowadzić – działania, które naszej Ojczyźnie taką armię zapewnią.
W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wręczył odznaczenia państwowe. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymały: Pani Barbara Socha oraz pośmiertnie Pan Adam Mieczysław Ochędzan; Srebrnym Krzyżem Zasługi wyróżniono Pana Mieczysława Jaszcza. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczono Panią Magdalenę Popiel, Pana Ireneusza Mariana Madeja oraz Panią Beatę Marię Barcz-Kobierską. Ponadto zostały wręczone 3 medale „Zasłużony dla obronności kraju” oraz 3 akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe.
Podczas oficjalnej części obchodów odbyło się ślubowanie gorzowskich kadetów I rocznika uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wlkp. (w tym klasy o profilach: policyjnym, straż graniczna, celno-skarbowym i oddziału przygotowania wojskowego) oraz uczniów II liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wlkp. (klasa cyber-mil).
Apel Pamięci odczytał ppor. Przemysław Kowalski z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.
Istotnym punktem obchodów Narodowego Święta Niepodległości był V Bieg Niepodległości, w którym udział wzięło blisko 200 zawodników. Dla Niepodległej pobiegli zarówno dorośli (na dystansie 11 km), jak i dzieci.
Sportowe zmagania śledził Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, który na starcie biegu życzył zawodnikom rywalizacji w duchu fair play, zaś na mecie nagrodził ich pamiątkowymi medalami.
Inicjatywa połączenia sportu ze świętem odzyskania Niepodległości to bardzo dobry pomysł. Bardzo się cieszę, że jest tylu chętnych biegaczy, młodych ludzi i dzieciaczków, które w ten sposób chciały uczcić niepodległość. Widzimy tu mnóstwo uśmiechniętych, młodych ludzi z biało-czerwonymi flagami. Atmosfera jest wspaniała
– podkreślał wojewoda.
Ostatnim punktem obchodów Święta Odzyskania Niepodległości był piknik na Starym Rynku. Podczas niego zaprezentowała się Gorzowska Orkiestra Dęta, z kolei Zespół Tańca Ludowego Mali Gorzowiacy zaprosił wszystkich zgromadzonych do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Na Starym Rynku stanęły liczne stoiska wystawione przez służby mundurowe – zainteresowani mogli porozmawiać z ich przedstawicielami oraz zapoznać się z ogólnymi zasadami rekrutacji.