Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Nowym Miasteczku.
11.11.2024
Lubuszanie świętowali 106. rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada, jak co roku, wspominamy drogę Polski do wolności, oddając hołd wszystkim, którzy walczyli o naszą niepodległość. W tym roku Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w Nowym Miasteczku.
Złożenie kwiatów pod pomnikiem 100-lecia Odzyskania Niepodległości poprzedziło główne uroczystości.
W ten sposób organizatorzy obchodów: Marek Cebula Wojewoda Lubuski oraz Paweł Kozłowski, Burmistrz Nowego Miasteczka, a także parlamentarzyści, przedstawiciele administracji zespolonej i niezespolonej województwa, Wojska Polskiego, samorządów, organów administracji publicznej oraz mieszkańcy - oddali hołd bohaterom naszej wolności.
Oficjalne uroczystości w Nowym Miasteczku rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny, odprawiona przez Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego. Po liturgii uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta na Plac przy Hali Sportowej, gdzie o godzinie 12:00 odbył się uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym. Wszyscy zgromadzeni wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”.
W 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, żołnierze oddali salwę honorową, składając tym samym hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność naszego kraju. Pod sztandarami wojskowymi, w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców regionu, oddano cześć żołnierzom Wojska Polskiego, których służba była i jest fundamentem naszej niepodległości.
W swoim przemówieniu Marek Cebula, Wojewoda Lubuski zwrócił uwagę na znaczenie pamięci historycznej i konieczność pielęgnowania niepodległości:
Wolność nie jest dana raz na zawsze. Przekonali się o tym nasi przodkowie – przez 123 lata Polska była wymazywana z map świata… była, ale nigdy nikomu nie udało się jej wyrugować z serc Polaków. I nigdy nie uda. Święto11 Listopada symbolizuje odrodzenie Polski jako suwerennego i niepodległego państwa. W jedności wzmacniamy poczucie przynależności do narodu i te obchody, Narodowego Święta Niepodległości podkreślają znaczenie słów, które będą dzisiaj padać wielokrotnie - wolność i niepodległość. W jedności nasza siła - 11 listopada przypomina o poświęceniu i wysiłkach wielu pokoleń Polaków, którzy walczyli o niepodległość. Upamiętnia zarówno tych, którzy brali udział w powstaniach, jak i tych, którzy działali na polu dyplomacji, edukacji czy kultury, by utrzymać polskość.
- podkreślał Wojewoda Cebula.
Podczas obchodów odbyło się również ślubowanie 24 kadetów z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku, symbolizujące przekazywanie wartości patriotycznych kolejnemu pokoleniu.
Na pikniku patriotycznym zorganizowanym w ramach Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Były pokazy najnowocześniejszego sprzętu wojskowego, wystawa modeli pojazdów wojskowych, pyszna grochówka i słodkie wypieki, atrakcje dla dzieci oraz całych rodzin. Wyjątkowe chwile można było uwiecznić w fotobudce, a chętni sprawdzili swoją wiedzę w patriotycznej krzyżówce z nagrodami od Wojewody Lubuskiego.
Ważnym punktem uroczystości był "Bieg i Marsz Niepodległościowy z Kotylionem". Ponad 140 uczestników w biało-czerwonych barwach i z niepodległościowym przesłaniem – pokonało 5-kilometrową trasę: biegiem, truchtem lub marszem.
Muzycznym finałem tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości – był polsko-amerykański koncert orkiestr wojskowych. Genialne orkiestry, cudowne wokale... Było pięknie, klimatycznie i podniośle!