Wojewódzkie Obchody Święta Policji
23.07.2024
W tym roku Lubuscy Policjanci świętują 105. rocznicę powołania Policji Państwowej. Święto Policji, corocznie obchodzone 24 lipca, jest szczególnym czasem dla każdego funkcjonariusza i pracownika Policji. To moment refleksji nad przywiązaniem policjantów do chlubnej historii, tradycji. Ten szczególny dzień policjanci i Lubuszanie celebrowali dziś na Placu Grunwaldzkim w Gorzowie Wlkp.
Przed rozpoczęciem głównych uroczystości, w imieniu Wojewody Lubuskiego, Maciej Siwicki, Wicewojewoda Lubuski oraz Sławomir Pawlak, Dyrektor Biura Wojewody, oddali hołd policjantom, którzy zginęli na służbie, składając wieńce kwiatów przed obeliskiem w KWP, poświęconym pamięci poległych funkcjonariuszy. Następnie w gorzowskiej katedrze odprawiona została msza święta w intencji lubuskich policjantów i pracowników cywilnych Policji.
Uroczysty apel z ceremoniałem policyjnym odbył się na Placu Grunwaldzkim w Gorzowie Wlkp. Podczas uroczystości wręczone zostały Medale za Długoletnią Służbę, odznaki „Zasłużony policjant” oraz akty mianowania na wyższe stopnie policyjne.
W imieniu Wojewody Lubuskiego głos zabrał Wicewojewoda, który podkreślił ogromne uznanie dla wszystkich funkcjonariuszy za ich trudną i odpowiedzialną służbę.
Praca w Policji to służba niezwykłej wagi, którą wykonuje się całe życie. Dziękuję za to, że codziennie stoicie na straży bezpieczeństwa Lubuszan i robicie to z odwagą, często narażając również swoje życie
- mówił Wicewojewoda Siwicki.
Po uroczystościach na Placu Grunwaldzkim, dla mieszkańców przygotowano festyn policyjny z licznymi atrakcjami. W programie znalazły się pokazy policyjnych umiejętności, prezentacje sprzętu oraz wiele innych atrakcji dla całych rodzin. Była to doskonała okazja, aby bliżej poznać codzienną pracę Policji i zintegrować się z lokalną społecznością.
Polska Policja to formacja mundurowa, która została powołana 105 lata temu ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej Polskiej z 24 lipca 1919 r. Była umundurowaną i uzbrojoną organizacją państwową, pełniącą funkcje porządkowe oraz antykryminalne na terenie Polski w XX-leciu międzywojennym. Jej ustawowym zadaniem była ochrona bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego.